Hypotéky vo svete sú výhodnejšie ako u nás. Pozrite sa, v čom zaostávame

Zvyšok vyspelej Európy môže využívať také podmienky pri hypotékach, o ktorých sa nám Slovákom môže zatiaľ iba snívať. Ktoré by ste uvítali, na našom trhu čím skôr?

Reverzná hypotéka

Aby ste nemali na starobu starosti s nehnuteľnosťou, môžete s v penzii nechať vyplácať hypotéku spätne. Ak by ste si zobrali reverznú hypotéku, môžete nehnuteľnosť doživotne užívať a navyše vám banka bude vyplácať doživotný príspevok. „Tento produkt má mnohé úskalia a u nás zatiaľ neexistuje. Niektoré nebankové spoločnosti ponúkajú síce jeho obdobu, no opatrnosť pri nich je viac ako oprávnená,“ tvrdí pre portál pravda.sk analytik portálu Finančná hitparáda Pavel Škriniar.

Offsetová hypotéka

Takzvaná zápočtová hypotéka ponúka možnosť, pri ktorej sa úrok platí len z tej časti dlhu, ktorá prevyšuje úspory. Úspory sa však nijako neúročia. Túto možnosť momentálne na Slovensku ponúka Fio Banka.

Progresívne splácanie

Progresívne splácanie je určené pre mladých ľudí, pri ktorých sa predpokladá, že sa im postupne bude zvyšovať príjem. A tak na začiatku platia nižšie splátky, ktoré sa postupne zvyšujú. Tento model však nie je veľmi výhodný, pretože sa nepriaznivo odrazí na výške splatených úrokov. Ešte horšie je na tom takzvaná balónová hypotéka, pri ktorej by ste si mohli presunúť splátky na koniec splatnosti dlhu, dovtedy by ste platili iba úroky.

Úrokové sadzby

„Banky už vyše roka tvrdia, že úroky dosiahli dno. Banky už vyše roka ukazujú, že dno je mäkké a úroky sa v ňom prebárajú. Kam až môžu klesnúť? V Európe sú krajiny aj s nižšími úrokovými sadzbami,“ hovorí Škriniar. Napríklad v Dánsku boli už aj záporné úroky, takže kým banky nezačnú úroky zvyšovať, tak je tu stále priestor na ich zníženie.