Ideálny čas na hypotéku sa môže čoskoro skončiť

Slováci sa čoraz viac v bankách zadlžujú. Centrálna banka chce zasiahnuť a sťažiť podmienky pre získanie hypotekárnych úverov.

Slováci sa minulý rok zadlžovali najrýchlejšie a aj preto prestalo platiť, že sme hlavne sporivý národ, píše portál etrend.sk

Zadlženosť stúpa

 Zadlženosť občanov Slovenska v porovnaní s okolitými štátmi začína byť vážnym rizikom. Týka sa to najmä úverov na bývanie. Ak napríklad začnú stúpať úrokové sadzby, zvýšia sa tak splátky za hypotéky. Podobný problém spôsobil finančnú krízu v USA a na privysoké splátky aktuálne doplácajú aj Rusi.

Refinancovanie

 Problémy môžu mať hlavne ľudia, ktorí si hypotéku vybavili už dávnejšie. Opakovaným refinancovaním úveru vždy v inej banke si znižovali úrok a zároveň navyšovali úver. A to často až úplne na doraz svojho rodinného rozpočtu. Národná banka Slovenska chce urobiť zmenu. Zatiaľ čo v celej Európskej únii objem úverov na bývanie stúpol vlani o dve percentá, na Slovensku to bolo o vyše 13 percent.

Zásahy

 Národná banka Slovenska (ďalej NBS) chce zasiahnuť tým, že bankám určí limit do akej výšky hodnoty nehnuteľnosti môže úver poskytnúť a tiež aj tým, aby banky prísnejšie hodnotili finančné možnosti klientov. Na splátku úveru by mal zostávať tzv. disponibilný príjem, ktorý sa vypočíta tak, že od výplaty odpočítate všetky povinné mesačné platby domácnosti a splátky úverov. Aktuálne pre banky platí, že splátka úveru môže ísť až do sto percent disponibilného príjmu. NBS chce toto číslo znížiť.

Cieľ NBS

 Druhým cieľom NBS je, aby banky požičiavali ľuďom aj nižšie sumy, nie celú výšku kupovanej nehnuteľnosti. LTV vyjadruje pomer úveru k cene nehnuteľnosti. NBS bankám koncom roka 2014 odporučila, aby s týmto číslom klesli k 90-tim percentám. Toto odporúčanie nie všetky banky dodržali. Niektoré ho dokonca navýšili, aby zachovali pôvodné úvery klientov. To sa NBS nepáči. Obe zmeny plánuje banka vyriešiť priamo cez niektorý zo zákonov. Doteraz úpravu hypoték riešila „len“ cez vlastné odporúčania.