Investičný gigant dostal pokutu za zavádzanie klientov

Spoločnosť Axa dostala v Česku miliónovú pokutu za to, že investičné poistenia ponúkali ako sporenie a prirovnávali ich k sporeniu v banke.

 Česká národná banka nedávno opäť riešila problém s klamaním a zavádzaním zákazníkov na tamojšom finančnom trhu. Investičnej spoločnosti Axa udelila miliónovú pokutu za to, že v období rokov 2013 až 2015 predávala zákazníkom investície vo forme sporenia a ich výnosy prirovnávala ku garantovaným vkladom v bankách.

 Uvedené správanie sa investičného giganta onačila za porušenie zákona a to hneď v niekoľkých prípadoch. Podľa Českej národnej banky podávala Axa zákazníkom rôzne zavádzajúce informácie. Výnosy pri programoch pravidelného investovania prirovnávala k výnosom na bankových účtoch a v podielových fondoch. Klientov však neupozornila na odlišné riziko spojené s dosiahnutím takýchto výnosov.

 Axa podľa centrálnej banky zároveň slabo kontrolovala pracovné aktivity svojich investičných poradcov a kvalitu návrhov zmlúv pri programoch pravidelného investovania. Problémom podľa vyjadrenia českého regulátora bolo aj to, že investičná spoločnosť v uvedenom období nedodržiavala pravidlá pre poskytovanie investičných obchodov za najlepších možných podmienok.