Je lepšie ísť do neznáma, ako zostať tam, kde sa vám nepáči

Ak sa vám niečo dlhodobo nepáči s vašim zamestnávateľom a neviete to zmeniť, zmeňte zamestnávateľa alebo začnite podnikať a budete sám sebe šéfom, píše regionálny riaditeľ Salve Vladimír Trnka.

Poznáte rozprávku Alica v krajine zázrakov? Pred týždňom sme spolu s manželkou zažili v Prahe muzikálové predstavenie Alenka v kraji zázraků. Keď sme videli vo vstupnej hale divadla množstvo detí s rodičmi, v duchu som si povedal, že to bude dnes oddychovka pre môj mozog.

Dej príbehu bol o nešťastnom dospievajúcom dievčati, na ktoré jej otec nemá čas a medzi rodičmi to nejako „neklape“.  Ešte k tomu všetkému ju nik nechápe.

Odrazu mi napadlo, že je to presná paralela s niektorými mojimi známymi, ktorí sa cítia vo svojej práci nepochopení.

Zmeňte, čo sa vám nepáči

V textoch piesní, ktoré herci spievali deťom, boli použité veľmi silné myšlienky, vety motivujúce k akcii zmeniť v Alenkinom živote to, čo sa jej nepáči. Alenka môže ostať obeťou okolností, alebo si zodpovie správnu otázku: „K čomu je to príležitosť?“

Kto ovplyvňuje vás?

Ako v každej rozprávke ani tu nechýbali záporné postavy aj kladné. Alenka si mohla vybrať, ktorými sa nechá ovplyvňovať. Samozrejme si nakoniec vybojovala svojou vytrvalosťou to, po čom tak silno túžila.

Viem, že v reálnom živote skutočne nie je jednoduché dosiahnuť porozumenie v súkromí a aj v práci. Je to však presne tá istá otázka: „Zostanete len obeťou, alebo vezmete pevne opraty do rúk a zmeníte budúcnosť?“

Ak sa vám niečo dlhodobo nepáči s vašim zamestnávateľom a neviete to zmeniť, zmeňte zamestnávateľa alebo začnite podnikať a budete sám sebe šéfom. Ten predsa môže meniť všetko, vrátane seba!

Ešte dve vety, ktoré som si stačil poznačiť po predstavení:

„Je lepšie ísť do neznáma, ako zostať tam, kde sa ti nepáči.“

„Nedokážeš nič, keď nemáš cieľ.“ (pozn. aut. súčasť refrénu jednej z piesní).

Je super, že naše deti môžu zažiť takéto vydarené predstavenie. Asi by moji známi mohli ísť na návštevu Prahy a...