Je najlepší čas na výmenu správcu fondov

Rizikové fondy prestali v druhom dôchodkovom pilieri zarábať. Preto sa oplatí síce pravidelne nakupovať, ale za nižšie ceny. Opätovné posilnenie trhov vám to vráti.

Minulý rok bol skvelým rokom pre tých sporiteľov, ktorí stavili na rizikovejšie fondy druhého piliera. Ak v nich ostali, tento rok sa potia oveľa viac, pretože trhy sa v závere roka začali prepadať a začiatkom tohto roka stiahli výkonnosti fondov, predovšetkým indexových, do červených čísel. Indexové fondy sú postihnuté najviac, keďže sú plne investované do akcií, informuje portál etrend.sk.

Nakupujte pravidelne. Za nízke ceny

 Samotné akciové fondy majú v týchto cenných papieroch od 25 do 70 percent akcií, podľa toho sa aj prepadali ich hodnoty. Z hľadiska dlhodobého pravidelného investovania nejde o nič strašné: pravidelné nákupy za nízke ceny zasa budú znamenať, že klient zarobí na tom, keď trhy porastú. Pri nízkych cenách totiž nakúpi za rovnakú cenu väčší objem cenných papierov.

Istota bez zhodnotenia

 Na vývoji trhu to vidieť už teraz: ako sa burzy upokojujú, tak sa stabilizujú aj ceny. Väčšina klientely DSS sa však stále drží garantovaných fondov, a tak žiadne zásadné fluktuácie nezažívajú. Ale ani zásadné zhodnotenia: podobne ako sadzby Európskej centrálnej banky, aj ich zhodnotenia sa plazia okolo nuly. A tento vývoj bude podobne pokračovať aj v najbližších mesiacoch a rokoch, kým bude „eurobanka“ držať sadzby nízko a zaplavovať trhy likviditou.