Je najvyšší čas na hypotéku pre mladých. Bude menej dostupná

Na nasledujúce tri mesiace sa horná hranica príjmu žiadateľa o hypotéku pre mladých zníži o takmer desať percent oproti minulému roku. Ale tí, ktorí o ňu požiadajú ešte do konca júna, urobia správne.

Každý štvrťrok sa mení horná hranicu príjmu žiadateľov o hypotéku pre mladých do 35 rokov a od júla bude môcť túto hypotéku využiť menej ľudí. Maximálna hranica príjmu žiadateľa o hypotéku pre mladých sa totiž znižuje o takmer 116 eur, píše portál teraz.sk.

 Príjem o desať percent nižší

 Na tretí štvrťrok tohto roka sa horná hranica príjmu žiadateľa o hypotéku pre mladých zníži o takmer desať percent oproti minulému roku. O takúto hypotéku môžu požiadať klienti od 18 do 35 rokov. Ale tí, ktorí požiadajú o hypotéku pre mladých ešte do konca júna urobia správne. Banka bude ich príjem posudzovať ešte podľa hranice príjmu platnej do konca júna, čo je 1 242,8 eur na žiadateľa. Od júla sa výška príjmu žiadateľa znižuje na 1 127,1 eur. Znamená to, že zvýhodnenú hypotéku si bude môcť dovoliť menej žiadateľov.

Výhoda dvoch žiadateľov

 Príjmová hranica žiadateľa sa posudzuje podľa priemernej hrubej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok. Ak hypotéku budú žiadať dvaja žiadatelia, suma je dvojnásobná. Jednou z výhod spočítavania príjmov je, že ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne a jeden z nich nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať 2254,2 eur.

Výhoda úveru pre mladých

 Toto zvýhodnenie úrokovej sadzby si môže klient uplatniť pri sume 50 tisíc eur. Štátny príspevok pre mladých pozostáva z príspevku štátu vo výške dve percentá a príspevku banky vo výške jedného percenta z úrokovej sadzby. Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky.