Jeden rok banke nestačí. Preto hypotéky zdraželi

Pri možnosti zaplatiť akúkoľvek výšku mimoriadnej splátky alebo splatiť celý úver, banky nemajú istotu, že klient neodíde do inej banky. Preto sú dnes úroky pri fixácii na jeden rok vyššie.

 Ak plánujete kúpiť byt na hypotéku s garantovaným úrokom na zvolené obdobie, musíte si ho v banke zafixovať. V súčasnosti sa klienti najčastejšie rozhodujú pre trojročnú alebo päťročnú fixáciu úrokovej sadzby. Na toto obdobie si zaistia úrok, ktorý dnes patrí k najlacnejším. Banky však ponúkajú aj dlhšie obdobia, píše portál etrend.sk.  

Úrok na rok išiel hore

 Pre niektorých klientov je v súčasnosti prekvapením, že vo väčšine bánk je najdrahšia fixácia práve na jeden rok. Oproti obdobiu spred niekoľkých rokov je to veľký rozdiel, nakoľko v minulosti bola práve táto fixácia najžiadanejšia kvôli najnižšej sadzbe. 

 Výraznú zmenu spôsobili najmä novely zákonov v ostatnom období, ktoré umožnili klientom bánk bez poplatku, ku koncu fixácie, vykonať akúkoľvek výšku mimoriadnej splátky alebo splatiť celý úver. Banky tak nemajú istotu, či klient „neodíde s hypotékou“ po prvom roku, preto zvýšili úrok.

Vyplatenie úveru

 Práve možnosť vyplatenia celej hypotéky, resp. akejkoľvek jej časti bez poplatku po skončení fixácie, je v niektorých prípadoch rozhodujúcim kritériom pre výber fixácie úrokovej sadzby. Ak totiž klient vopred vie, že o rok alebo o dva roky predá nehnuteľnosť alebo bude chcieť úver vyplatiť, s veľkou pravdepodobnosťou sa rozhodne pre kratšiu fixáciu.

 Z dôvodu istoty splátky sa banky skôr stretávajú so záujmom žiadateľov o úvery na bývanie s dlhodobejšou fixáciu úrokovej sadzby. Rozdiel v mesačných splátkach medzi troj- a päťročnou fixáciou pri hypotéke vo výške 100-tisíc eur je približne desať eur mesačne. 

Nové možnosti

 Banky rozšírili ponuku fixácie úrokových sadzieb v tomto roku o nové štvorročné, šesťročné  aj sedemročné fixačné obdobia. Žiadatelia o úvery na bývanie tak majú na výber viac možností.