Každý Slovák by mohol mať usporených 18.000 eur. Čo nám v tom bráni?

Podľa dlhodobých prieskumov majú Slováci strach zo sporenia a boja sa nových foriem investovania.

V európskom rebríčku sporenia sa podľa sme.sk Slovensko nenachádza na popredných priečkach. Narozdiel od Slovákov, strach zo sporenia nemajú v Česku či Maďarsku. Finančné aktíva obyvateľov Slovenska dosahujú iba 12.300 eur, pričom tie u  priemerného obyvateľa eurozóny sú až päťnásobne vyššie.

"Túto situáciu by sme mali v najbližších rokoch zmeniť, bude to však možné, len ak začneme rozmýšľať o nových formách investovania. Počas najbližších piatich rokov by celkové úspory Slovákov mohli narásť nad hranicu 18.000 eur, teda na dnešnú úroveň Čechov. Navyše investori sú optimisti, hovoria to indexy, ktoré odrážajú ich očakávania k výkonom produkcie, a naopak, index strachu je jeden z najnižších," povedal na stretnutí s novinármi dnes v Bratislave makroekonóm VÚB Andrej Arady.

peniaze lupa.jpgSporenie nemusí byť až tak komplikované, ako sa zdá

Zhodnocovanie berieme ako príliš veľký zásah do našich úspor

Podľa prieskumov sa Slováci nezaujímajú o to, ako by sa ich úspory dali ďalej zhodnocovať. Naopak, sú spokojní s tým, že majú ich úspory zachované hodnoty.

"Pri narábaní s voľnými finančnými prostriedkami sme konzervatívni a máme obavy o stratu časti alebo celej investície," uviedol Peter Margetiny, špecialista zo správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management.

Nakupovanie akcií, dlhopisov či podielových listov väčšina Slovákov považuje za príliš veľké experimentovanie a zásah do svojich úspor, pričom si nevidia možnosť vytvárania si rezervy pre svoje deti, na svoje bývanie a iné potreby. Výsledkom toho je, že si stále väčšina Slovákov drží svoje peniaze na bežných alebo sporiacich účtoch.

Dôvody, prečo Slovákom nezostávajú peniaze na investovanie

  • nízke príjmy
  • vysoké platby na svoje bývanie
  • uspokojenie s bežnými sporiacimi produktami
  • uspokojenie s peniazmi uloženými na bežnom účte

Správne investície

"Ak chcete ochrániť svoje peniaze pred infláciou a udržať hodnotu svojich peňazí v čase, prípadne aj maximalizovať zhodnotenie, je nevyhnutné, aby ste sa zmenili zo sporiteľa na investora," zdôraznila Barbora Štubňová, vedúca oddelenia Depozitá a investície VÚB.

Aby sme zmenili náš postoj k zhodnocovaniu svojich úspor je dôležité v prvom rade zmeniť nastavenie vo vlastnej hlave. Na to, aby sme prešli z pozície sporiteľa na pozíciu investora, je podľa odborníkov podstatné zmeniť svoje zmýšľanie.

"Investovanie už dávno nie je len pre tých, čo zarábajú tisícky eur. Stačí začať hoci s 15, 30 či 50 eurami mesačne, vyskúšať si postupne nové formy investovania. A keď to rozpočet domácnosti dovolí, sumu upravovať," dodala Štubňová.


Ak chcete výhodne investovať, kliknite sem