Klasický dôchodok bude vyšší. Aj tak by sme si radšej mali sporiť

Štát vyslyšal dôchodcov a od budúceho roku im zvýši penzie. Už nie iba o poldruha eura, ale mesačne o osem eur.

 Od začiatku budúceho roka sa dôchodky zvýšia najmenej o dve percentá z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania, píše portál zoznam.sk.

 V prípade starobných penzií by tak išlo o zvýšenie o viac ako 8 eur. Rezort práce takýto návrh predložil, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok, ktoré žiadali dôchodcovia tak, aby pre nich boli akceptovateľné. Ak by sa totiž dôchodky od začiatku budúceho roka zvyšovali podľa súčasného právneho stavu, starobné penzie by stúpli len o približne 1,4 eura.

 Poberatelia starobných dôchodkov si od začiatku tohto roka prilepšili o 1,9 eura mesačne.  A o tú istú hodnotu sa zvýšil dôchodok od januára tohto roka aj predčasným starobným penzistom. Dôvodom je to, že na Slovensku nerastú spotrebiteľské ceny a zvyšovanie priemernej mzdy sa pri výpočte pevnej sumy zvýšenia dôchodku berie do úvahy čoraz menej. 

 Od začiatku roka 2017 sa mali penzie zvyšovať o pevnú sumu, ktorá by sa určila vypočítaným percentom z priemernej sumy jednotlivých dôchodkov. Malo ísť o súčet deväťdesiatich percent medziročného rastu spotrebiteľských cien a desať percent medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy za prvý polrok tohto roka. Od roku 2018 sa začnú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne, a to podľa medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov.