Koľko zarába kolega? Táto otázka už nebude tabu

Opýtať sa kolegu, aký je jeho plat, bude môcť stále viac Európanov. Pridáme sa k nim aj my?

Pýtať sa na plat kolegu, bolo ešte donedávna vo väčšine európskych štátov tabu. Teraz sa však všetko zmenilo a v niektorých štátoch sa už na plat svojho kolegu môžete opýtať a šéf musí odpovedať, píše portál sme.sk. Takéto odtajnenie platov odporúča Brusel a prijalo ho už niekoľko štátov.

Európska únia verí, že sa jej takto podarí znížiť nespravodlivé odmeňovanie žien. V priemere totiž zarábajú ženy v krajinách EÚ o 16 percent menej. "Keď bude vo výškach platov jasno, môže vďaka tomu vyjsť najavo, že firma ženy diskriminuje. Tie sa potom budú môcť domáhať nápravy," zdôvodňuje pre sme.sk Komisia.

Únia však krajinám zverejňovanie platov neprikazuje, ale iba odporúča. Možno aj preto sa u nás zatiaľ takýto krok nechystá. Keďže ide len o odporúčanie, krajiny môžu v tejto veci prijímať vlastné pravidlá. Napríklad v Nemecku sa môžu na plat svojho kolegu pýtať zamestnanci vo firme, ktorá ma viac ako 200 zamestnancov. Vo Fínsku, Estónsku či Írsku sa môžete na mzdu kolegu pýtať vo všetkých firmách a úradoch. V Rakúsku, Švédsku či na Cypre sa môže na platové podmienky pýtať len ombudsman či inšpektorát práce. K týmto krajinám sa chystá pridať aj Česko. Ich ministerstvo práce už pripravuje návrh, podľa ktorého by firmy s viac ako 50 zamestnancami mali zverejňovať priemernú mzdu na jednotlivých pozíciách.