Ľudia preplácajú v bankách úplne zbytočne

Povolené prečerpanie je ľahká, ale drahá pôžička. Namiesto toho by ľudia mali využívať výrazne lacnejší spotrebný úver.

 Úvery na bývanie sú najlacnejšie v histórii. Klienti si v súčasnosti berú hypotéky aj s úrokom nižším ako dve percentá. Zlacneli aj spotrebné úvery, pri ktorých sa úroky pohybujú okolo siedmych percent ročne. Niektoré úvery si však naďalej držia svoju cenu. Kto chce využiť povolené prečerpanie na účte, musí vo väčšine bánk rátať s úrokom okolo 20 percent, píše portál sme.sk

Vždy k dispozícii

 Povolené prečerpanie na bežnom účte je pohodlná, ale drahá pôžička. Tým, že je vždy k dispozícii, netreba o ňu pravidelne žiadať. Menej pohodlné je vybavovanie spotrebiteľského úveru, no na druhej strane je to výrazne lacnejšie. Mnoho ľudí, ktorí už majú vybavené povolené prečerpanie, tak po ňom automaticky siahnu, namiesto toho, aby v banke zažiadali o spotrebný úver.

Úrok každý mesiac

 Tri najväčšie banky účtujú klientom za povolené prečerpanie ročný úrok vo výške 18,9 percenta. Banky výšku úroku nemenili už roky a zmenu v najbližšom období ani neplánujú. Výrazne viac však zaplatia ľudia, ktorí povolené prečerpanie využívajú často, pričom si požičiavajú vyššie sumy na dlhšie obdobie.

 Ak si napríklad, bude niekto potrebovať požičať zrazu 1 500 eur a bude v mínuse dvadsať dní, pri úroku 19,5 percenta zaplatí úrok vo výške šestnásť eur. Môže sa pritom stať, že klient, ktorý raz využije povolené prečerpanie, pretože mu budú pred výplatou chýbať peniaze na nečakané výdavky, sa v nasledujúcich mesiacoch vždy bude dostávať na účte do mínusu. To znamená, že úrok bude platiť každý mesiac.

Preplatíte menej

 Ak má niekto nečakané vyššie výdavky, nemal by siahať po povolenom prečerpaní,  mal by radšej využiť spotrebný úver. Napríklad 1 500 eur s dobou splatnosti jeden rok si možno vo viacerých bankách požičať s úrokom nižším ako 10 percent. Pri tomto úroku dlžník banke zaplatí o 57 eur viac, ako si požičal. Klient má navyše istotu, že po roku úver splatí a nebude sa mu splácanie naťahovať dlhšie.