Má životné poistenie zmysel?

Nie sú to zbytočne vyhodené peniaze? To sú otázky, ktoré neraz počujeme od ľudí. Zamyslime sa nachvíľu nad tým, možno aj cez skutočný príbeh jednej rodiny.

V prípade nepredvídaných životných udalostí človek potrebuje mať finančnú istotu tak pre seba ako aj pre svojich blízkych. Mnohí z nás už určite zažili úraz alebo chorobu a s tým spojenú kratšie či dlhšie trvajúcu práceneschopnosť, prípadne u inej osoby udalosť s fatálnym následkom - smrť. Tieto nečakané situácie prinášajú do života nielen nepríjemnosti, smútok, ale aj finančné problémy.

Chcem sa s vami podeliť o príbeh, ktorý som zažila s mojimi blízkymi priateľmi. Na jednom stretnutí s mojou dobrou priateľkou sa náš rozhovor zvrtol na tému životných poistiek. Poprosila ma (po tom, čo si ona sama a tiež pre syna uzavrela životné poistenie), či by som k nim prišla na návštevu a nenápadným spôsobom otvorila, v prítomnosti jej manžela, skvelého ekonóma a vysokoškolského pedagóga, tému životného poistenia.

Zároveň ma však upozornila, že to nebudem mať ľahké, pretože predo mnou jej manžel, obrazne povedané vyhodil troch „poisťovákov“. Po takejto informácii som si na chvíľu nebola istá, či sa vôbec mám s jej manželom na takúto tému rozprávať. Potom som si povedala: v najhoršom prípade dopadnem tak, ako tí traja.

Pri stretnutí som čelila množstvu argumentov prečo nie, námietkam o istote, o spoločnosti. Zachovala som však maximálny pokoj a odpovedala som na všetky jeho námietky. Výsledok stál za to, pretože môj priateľ sa nakoniec sám presvedčil o potrebe vytvorenia finančnej istoty pre seba, pre svoju manželku, pre svojho syna študenta.

To sme však ešte netušili, že onedlho už finančnú istotu nebude potrebovať, ale že sa raz táto potreba v rodine, kde bol nesplatený úver na bývanie viac ako stotisíc eur, kúpené nové auto na lízing a štúdium syna na vysokej škole, prejaví v reálnom živote, ako východisko z ťaživej finančnej situácie.

Manžel, otec a môj priateľ o tri roky po uzavretí zmluvy o životnom poistení náhle po ťažkej chorobe navždy dokončil svoju pozemskú púť.

Nikdy nezabudnem na to, ako mi moja priateľka jedného dňa po tom, čo jej bolo vyplatené poistné plnenie, zavolala a ďakovala, že som sa nenechala odradiť neprístupnosťou jej manžela voči životným poistkám. A že práve vďaka životnej poistke manžela neprišli o strechu nad hlavou, pretože úver zo svojho platu by vôbec nevládala splácať. A tak z poistného plnenia splatila celý úver, lízing a ešte jej zostali peniaze aj na financovanie synovho štúdia.

Dodnes pri našich stretnutiach počúvam slová vďaky a verte mi, že je to príjemné. Som hrdá na to, že som bola súčasťou toho, čo rodine veľmi pomohlo. Viem, že životná poistka nevráti otca rodine, ale pomôže prekonať najťažšie obdobie po strate blízkej osoby, po strate živiteľa rodiny.

Nie sú to zbytočne vyhodené peniaze, ktoré investujete do seba a do budúcej finančnej istoty vašich rodín. Veď na štát a jeho sociálnu starostlivosť sa dnes už spoľahnúť nedá.