Mať plán B. Rozumieť peniazom

Plánom B sa môže stať popri dnešnom zamestnaní vzdelávanie sa v tom, ako pracujú peniaze. Ako majú pracovať v prvom rade pre tých, ktorí ich zarábajú pre seba a pre svoje rodiny, píše regionálny riaditeľ Salve Vladimír Trnka.

Profesor ekonómie Milan Zelený tvrdí, že všetko okolo nás prechádza transformáciou. Sú to ekonomiky štátov, únií, vzdelávanie detí aj dospelých či pracovné profesie. Dnes vraj ešte nepoznáme šesť z desiatich profesií, ktoré budú ľudia vykonávať o desať rokov. Tieto fakty nás nútia zamyslieť sa, či tá konkrétna profesia, ktorú vykonávame dnes, má šancu prežiť najbližších desať rokov.

Kto berie prácu ľuďom?

Ekonomika zdieľania a internet. Pred desiatimi rokmi taxikári boli neohrozenou skupinou. Dnes ich Uber likviduje. Pred desiatimi rokmi sme chodili do bánk vybaviť každú maličkosť a museli sme si na to brať voľno od zamestnávateľa, aby sme sa zmestili do otváracách hodín bankovej pobočky. Dnes cez smartfón alebo počítač vybavíme všetko najnutnejšie aj na opačnej strane zemegule a do banky zavítame len zriedkakedy. Bankové pobočky sú počas väčšiny pracovnej doby prázdne a bankoví zamestnanci majú problémy s plnením plánov.

Je rozumné mať plán B?

Ak sme zodpovední za príjem do rodiny, tak je to skôr nutnosť. Za čias socializmu bola istota príjmu v zamestnaní. Revolúcia zmenila spomínanú istotu na neustálu zamestnaneckú neistotu. Nahradia nás? 

Časom pravdepodobne áno. Čomu by sme sa mali venovať? Kde je riešenie? Potrebujeme sa učiť nové veci, technológie, niečo, čo prináša vysokú pridanú hodnotu, niečo, čo vie málokto.

Zarábajte na svojich peniazoch.Zarábajte na svojich peniazoch.

Jednou z univerzálnych zručností, ktorá možno prežije najdlhšie,  je rozumieť svojim peniazom. V Amerike podľa štatistík skutočne rozumie peniazom niečo okolo deväť percent populácie, napriek tomu, že to o sebe tvrdí skoro každý z opýtaných. Netrúfnem si tipnúť, koľko je to u nás. Z našej praxe však viem, že za  dvadsať rokov by sme napočítali snáď len stovky slovákov, ktorí majú usporiadané svoje peniaze ako skutočne finančne gramotní.

Nie je jedno, kto zarába na vašich peniazoch

Plánom B sa može stať popri dnešnom zamestnaní vzdelávanie sa v tom, ako pracujú peniaze. Ako majú pracovať v prvom rade pre tých, ktorí ich zarábajú pre seba a pre svoje rodiny. Časom sa ľudia možu samozamestnávať vo svojich nových podnikaniach spolu so svojimi blízkymi a priateľmi. Nie je predsa jedno, či sa naše poctivo nasporené rodinné peniaze zdvojnásobia za sedemdesiatdva rokov alebo za sedem rokov. Nie je predsa jedno, či budem sporiť cez drahé inštitúcie s vysokými poplatkami, alebo sa dozviem o nových moderných nízkopoplatkových sporivých programoch.

Stačí, aby sme porozumeli prastarému pravidlu 72 a boli otvorení pri hľadaní iných spôsobov zhodnocovať svoje úspory, pretože dnes už nestačí ukladať peniaze tam, kam ich odkladali naši rodičia a prarodičia.

Je nevyhnutné mať plán B!

Ak sa chcete stať členom tímu Vladimíra Trnku, kliknite SEM.