Máte viac ako 40 rokov? Štát pre vás chystá zmeny v dôchodkoch

Státisíce Slovákov budú môcť ísť do penzie o päť rokov skôr. Ministerstvo pre nich chystá tzv. preddôchodok, na ktorý si musia nasporiť v treťom pilieri.

 Ministerstvo práce chce zaviesť, takzvaný preddôchodok. Tí, čo majú o niečo viac, ako 40 rokov, by si mali do kalendára zaznačiť rok 2041. Práve vtedy by sa mali podľa denníka Hospodárskych novín stať dôchodcami. Oproti dnešným penzistom tak pôjdu do dôchodku takmer o päť rokov neskôr, píše portál tvnoviny.sk.

 Vláda chystá pre pracujúcich, ktorí majú dnes viac ako 40 rokov, skratku, vďaka ktorej by sa k dôchodku prepracovali skôr. Tzv. preddôchodok by mal byť však, na rozdiel od predčasného dôchodku, výhodnejší. Skratka nebude ľuďom znižovať reálny dôchodok. Týkať sa však bude len tých, ktorí si sporia v treťom pilieri. Dnes sa v ňom nachádza 735-tisíc ľudí.

 Po novom, by tak mohli ľudia odísť skôr do penzie a žiť z úspor v treťom pilieri. „Cieľom v nasledujúcom období je predovšetkým zatraktívniť celý systém doplnkového dôchodkového sporenia. V rámci neho treba zvážiť aj možnosť zavedenia nových spôsobov výplaty dávok, teda aj možnosti poberania preddôchodku," povedal hovorca ministerstva Michal Stuška. Preddôchodok už pár rokov funguje napríklad v susednom Česku.