Máte Vianoce na úver?

Blížia sa vianočné sviatky a s nimi sú spojené tradície ako zdobenie stromčekov a rozdávanie, píše regionálny riaditeľ Salve Miroslav Kykloš. 

Je pravda, že Vianočné sviatky boli sviatkami pokoja, rodinnej pohody. Boli to dni, keď sa stretávala celá rodina.    V súčasnosti sú tieto sviatky už od októbra a sú plné chaosu, stresu a reklám. Takmer každá reklama ponúka čosi na vianočné darčeky, odpustenie úrokov z úverov, peniaze okamžite bez papierov a na ruku, radšej kúp a splácaj ako  spor a kúp. Tento chaos u ľudí spôsobuje potrebu sa predvádzať. Kúpiť darček, ktorý bude ojedinelý, nehľadiac na cenu a z akých zdrojov na to zoberieme.

Dbáme na kvantitu

Vianoce sú každý rok niekoľko dní, ale podľa tržieb v obchodoch, ako keby trvali niekoľko týždňov.  Stoly musia byť preplnené aj keď sa časť potravín pokazí a následne vyhodí do kontajnera.

Podobný je Silvester. Dovolím si tvrdiť, že niekoľko miliónov eur je vystrelených do vzduchu. Radšej by tie peniaze mali skončiť na charite, kde pomôžu viacerým občanom v núdzi.

Vianočné sviatky nemusia dopadnúť tip-top. To nie sú dni o dokonalosti všetkého, čo robíme, ale mali by byť o atmosfére, v ktorej ich strávime.

Vianočné darčeky kupujeme na úver.Vianočné darčeky kupujeme na úver.

Darčeky na úver

Súčasná generácia sa predháňa v zháňaní exotických darčekov. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že si občania berú na darčeky rôzne pôžičky  a sú ochotní brať si peniaze od nebankových spoločností a minimálne celý ďalší rok splácajú peniaze na darček, ktorý kúpili, len aby sa ukázali pred najbližšími.

Vianočné sviatky boli vždy sviatkami pokoja a nie darčekov a ich ceny.  Pri darčeku nie je najdôležitejšia cena darčeka, ale či je darovaný zo srdca a z lásky.  Darček by mal upevňovať vzťahy medzi členmi rodiny, priateľmi a kolegami.

Nový rok s pôžičkami

Ľudia si na Vianoce a hlavne do Nového roka dávajú rôzne predsavzatia a sľuby a 2. januára už aj zabudnú  na svoje predsavzatia  a v zhone nového roka  vôbec neriešia, čo si predsavzali a na Vianoce si spomenú vo väčšine prípadov len pár dní pred tým, ako treba zaplatiť úver, ktorý si zobrali na kúpu darčeka, prípadne riešia ďalší úver, aby dokázali splácať  to, čo podpísali v závere roka.

O čom by mali byť Vianoce?

Vianoce by mali byť o pohode, odpočinku a vzájomnom porozumení.  Vianoce boli vždy o návštevách príbuzných, rodiny a nie o počte SMS-iek , ktoré pošlete. Tradície a zvyky našich predkov mali svoje opodstatnenie, a preto je dobré sa k niektorým vrátiť. Žijeme rýchlo sa meniacu dobu a je dobré na pár dni v roku vypnúť a vôbec neriešiť, čo na to povedia ľudia. Vianoce sú o nás a o našich blízkych a atmosfére v akej ich prežijeme. O tomto dokážeme rozhodnúť sami a nie reklamy a obchodné reťazce predháňajúce sa v ponúkaní rôznych akcii, len aby vnútili potrebu kupovať a to aj nezmyselnosti, ktoré obdarovanému spôsobí viac starostí ako radosti.