Míňate každý mesiac celú výplatu? Stopnite to a ušetrite stovky eur

Ak každý mesiac zúfalo čakáte na výplatu, máme pre vás pár trikov, ako ročne ušetriť stovky eur.

Zanalyzujte svoje výdavky

Určite to nebude príjemné čítanie, ale aby ste mohli začať šetriť, musíte najprv zistiť, kde vám peniaze utekajú, píše portál hnonline.sk

Cestovanie

Ak chcete ušetriť, zvážte či sa vám oplatí cestovať do práce autom, alebo je to len vaša pohodlnosť. Čo tak využiť najbližšie radšej MHD.

Banky a účty

Teraz ruku na srdce, koľko účtov živí vaša rodina v rôznych bankách. Viete, že sa rodinné financie dajú spravovať aj cez jeden účet? Prestaňte odsúvať zmenu banky a siahnite po najvýhodnejšom produkte na trhu ešte dnes.

Byt a bývanie

Výdavky za bývanie patria k najväčším položkám v rodinnom rozpočte, ale aj tu sa dá ušetriť. Ak máte priestor, ktorý nevyužívate nájdite si nájomníka, alebo sa naopak presťahujte do menšieho.

Oplatí sa investovať do úsporných žiaroviek, sprchových hlavíc a moderných spotrebičov, ktoré vám v konečnom dôsledku ušetria množstvo peňazí.

Nábytok kupujte z druhej ruky. Pri troche šťastia nájdete na burzách a bazároch skutočne zaujímavé a hodnotné kúsky.

Namiesto drahých remeselníkov zavolajte paritu kamarátov a maľovanie bytu zvládnete ľavou zadnou. Skúste ušetriť aj na drobných opravách, ktoré vďaka návodom na internete zvládnete, aj keď nie ste zrovna domáci kutil.

Domácnosť

Nepodliehajte reklamám na najnovšie vychytávky, ktoré vám majú pomôcť  v domácnosti. Najčastejšie ide iba o reklamný trik a väčšinu domácich prác zvládnete s tým, čo máte doma.

Podobné je to aj s čistiacimi potrebami. Väčšinou vám postačia ocot a sóda bikarbóna. Internet je plných skutočne účinných prírodných čistiacich prostriedkov, ktoré si vyrobíte sami za pár eur.

Domáca strava

Okrem toho, že je domáce jedlo zdravšie a chutnejšie je aj výrazne lacnejšie.  Ak si budete do práce nosiť obed z domu môžete ročne ušetriť od 250 do 500 eur.

Dovolenka

Ak vám práve nezostalo na cestu k moru, prenajmite si s kamarátmi chatu na lacný peniaz a užite si oddych na Slovensku. Využiť môžete aj rôzne zľavové portály.

Nákupy

Základ je zobať si do obchodu nákupný zoznam a nakúpiť iba to, čo je na ňom. Vždy pozerajte cenu za kus alebo za kilogram, aby vám neoklamali „výhodné akcie“. Pomôcť vám môže aj to, ak si vyberiete hotovosť, aby ste videli, ako sa peniaze fyzicky míňajú.

Oblečenie a obuv

Nakupujte oblečenie a obuv v sezónnych výpredajoch. Zabudnite na drahé značkové oblečenie. Ak chcete naozaj ušetriť navštívte second-hand. Tam často nájdete takmer nové oblečenie za zlomkové ceny.

Zbytočné výdavky a závislosti

Cigarety, alkohol a dlhé hodiny v kaviarňach a baroch idú poriadne do peňazí. Ak napríklad prestanete fajčiť môžete si ďalší rok užiť celkom slušnú dovolenku.

Spoločenský život

Kiná či koncerty niečo stoja, preto sa snažte tieto výdavky obmedziť. Skúste si nájsť také kultúrne podujatia, ktoré sú zadarmo.

Voľný čas, práca a zárobok

Máte veľa voľného času, tak si skúste nájsť brigádu. Prípadne si zvýšte kvalifikáciu. Ak ale pracujete veľa a máte pocit, že ste nedostatočne finančne ohodnotení, porovnajte si plat na podobnej pozícii u iného zamestnávateľa. Možno zistíte, že je čas zmeniť zamestnávateľa.

Nedotknuteľná rezerva

Keď vám príde výplata, mali by ste si z nej rovno odložiť. Tieto peniaze by mali tvoriť vašu železnú rezervu, ktorú použijete iba ak to bude naozaj nevyhnutné.