Ministerstvo chce finančným sprostredkovateľom siahnuť na provízie

Odmeny za sprostredkovanie finančných produktov by sa podľa návrhu Ministerstva financií mali znížiť.

Ministerstvo financií SR rozposlalo pred pár dňami finančnému trhu legislatívny návrh, ktorým by sa mal určiť strop pre celkové provízie za sprostredkovanie poistiek a úverov, píše portál trend.sk. Horná hranica by mala byť maximálne 1,3 percentá hodnoty úveru či ročného poistného. Súčasne by sa mala výplata provízie rozložiť na sedem rokov, čo by podľa predstavy rezortu malo podporiť profesionálnu dlhodobú starostlivosť o klientov finančných inštitúcií.

Okrem toho, že ministerstvo siahne na provízie sprostredkovateľov, čím úšetrí peniaze bankám a poisťovniam, chystá sa siahnuť aj do ich radov, píše ďalej trend.sk.  Navrhuje, že daňovo uznateľné provízie budú v bankách len do jedného percenta a v poisťovniach dokonca len vo výške 0,07-násobku (teda siedmich percent) ročného poistného.

Celá legislatívna zmena by sa mala týkať odmien za produkty uzatvorené od budúceho roka. Výnimku budú tvoriť iba produkty uzatvárané najviac do jedného roka, čiže o cestovné poistenie, či krátkodobý spotrebný úver. Ministerstvo si myslí, že stanovenie maximálnej výšky odmeny by sa malo premietnuť aj do nižšej ceny príslušných finančných produktov.

Zaujímavosťou je, že návrh sa vôbec netýka stavebného sporenia.