Môj šéf je inšpiratívny, motivujúci, starostlivý a spravodlivo platí!

Zdajú sa vám slová z titulku provokujúce? Áno, jednoznačne, píše regionálny riaditeľ Salve Vladimír Trnka.

Inšpiratívny, motivujúci, starostlivý, spravodlivo platiaci. Taký je môj šéf. Keď niekto použije tieto slová, väčšinou to neskončí moc slávne. Nasleduje pousmiatie a precitnutie do reality.

Len málo zamestnancov je spokojných

S obrovským rešpektom vnímam prácu zamestnancov o to viac, že som nikdy nebol zamestnaný. Nezažil som „cvakanie“ ráno na vrátinici, dnes pípanie s kartičkou so svojím menom a večer alebo popoludní to isté len opačným smerom. Teda sa nemôžem úplne vcítiť do skúsenosti zamestnancov. So záujmom počúvam, čo všetko musia v práci zvládať a niekedy aj pretrpieť. Stretol som veľmi málo zamestnancov, ktorí sú šťastní na svojich pridelených pozíciách. Zamestnancov, ktorí úprimne tvrdia, že ich šéf je inšpirujúci, motivujúci, stará sa o nich a spravodlivo ich platí.

Baťa bol iný šéf

Našťastie máme z minulosti príklad - Tomáša Baťu, ktorého ľudia mimo jeho firmy považovali minimálne za čudáka. Je však zaujímavé, ako o ňom rozprávajú jeho žijúci zamestnanci. Bol to prísny ale spravodlivý šéf. Staral sa o zvyšovanie ich vzdelania, o ich zdravie, postaral sa o ich rodiny. Zhodnocoval úspory svojich zamestnancov každoročne 10-timi percentami.

Zamestnanci myslia ako podnikatelia

Keď som mal možnosť stretnúť sa s Baťovcami, povedali mi ďaleko viac skutkov svojho „šéfa“, za ktoré boli vďační. Doteraz z minulosti inšpiruje nielen ich, ale aj ich rodiny. Na Baťovcoch spoznáte okamžite iné správanie sa, pretože inak myslia. Myslia ako podnikatelia aj keď boli celý čas u Baťu zamestnancami. Po skončení u Baťu sa títo ľudia dokázali presadiť aj v úplne iných odvetviach priemyslu a obchodu.

Zjavne nezáleží, či je niekto oficiálne podnikateľ alebo zamestnanec, ale záleží, na tom, ako myslí.

Nik nás podnikať neučí

V škole nás nik neučil podnikateľskému mysleniu. Práve preto sa my sami musíme stretávať čo najviac s podnikateľmi, poučiť sa na ich krachoch a nechať sa inšpirovať ich úspechmi.

Veľmi si vážim príležitosť, ktorú som pred rokmi dostal od môjho kamaráta, spoznať ľudí v Salve. Môžem spolupracovať s ľuďmi, ktorí chcú meniť vo svojom živote nielen výsledky ale aj myslenie. Tam sa predsa výsledky rodia.

„Nič som nenadobudol ľahko. Každá vec ma stála tvrdú prácu. Nehľadaj ľahké cesty. Tie hľadá toľko ľudí, že sa po nich nedá prísť nikam.“  Tomáš Baťa

Ak chcete zmeniť prácu s inšpiratívnym, motivujúcim, starostlivým a spravodlivo platiacim šéfom, kliknite SEM