Musíte ísť v týchto horúčavách do práce? Toto vám musí zamestnávateľ zabezpečiť

Ak nie ste pánom svojho času a museli ste dnes do práce, prečítajte si, na čo máte v týchto horúčavách nárok.

Pokiaľ ortuť teplomera ukazuje viac ako 30 stupňov, vedzte, že pracujete v extrémnych pracovných podmienkach. A tie si vyžadujú špeciálny prístup zamestnávateľa. Hoci neexistuje žiadny teplotný strop, od ktorého vás zamestnávateľ nemôže nútiť pracovať, musí vám ale zabezpečiť v hodné pracovné podmienky.

„Dostatok pitnej vody na pracovisku je absolútnym základom, ktorý musí zamestnávateľ pre svojich zamestnancov zabezpečiť na vlastné náklady," uviedla pre portál tvnoviny.sk hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová. To ale neznamená, že musíte dostávať balenú vodu. V tomto prípade stačí, ak vám z kohútika tečie pitná voda.

Pri teplotách nad 30 stupňov máte v práci nárok na špeciálne podmienky.Pri teplotách nad 30 stupňov máte v práci nárok na špeciálne podmienky.

Ak však pracujete priamo na slnku, ide o rizikovejšie prostredie, v ktorom vám okrem pitnej vody musí zamestnávateľ zabezpečiť aj minerálnu vodu, vďaka ktorej si doplníte minerály, ktoré strácate potením.

Ak je to možné zamestnávateľ by vám pri fyzicky náročnejších prácach zabezpečiť aj miesto, kde sa môžete osviežiť či osprchovať.

V kanceláriách majú ľudia zasa nárok minimálne na tienenie, alebo ventiláciu, prípadne klimatizáciu. V ideálnom prípade vám zamestnávateľ môže zmeniť alebo skrátiť pracovný čas.