Na našich úsporách zarába niekto iný. Takto to môžete zmeniť

Ak začneme na Slovensku zarábať, tak ako v západnej Európe, potrebujeme sa naučiť aj využívať také možnosti ukladania úspor, ktoré majú ľudia v západnej Európe. Na Slovensku ich máme už teraz, len ich nevyužívame, píše špecialista Salve Radoslav Papánek.

Nedávno som si prečítal štatistiku, kde bolo zrejmé, že za posledný rok sa zvýšila suma, ktorú si Slováci odkladajú pravidelne každý mesiac. Z 8-  na 10 percent.  Je to znak toho, že Slováci si začínajú uvedomovať, že sa musia postarať sami o seba, o svoju budúcnosť, o svoj dôchodok a nemajú sa spoliehať na štát. Ten sa o nich nepostará. Stále sme na tom ale horšie ako ostatní Európania, ktorí si odkladajú každý mesiac 20-25% zo svojho príjmu.

Zarába banka, nie majiteľ

 V bankách je na účtoch stále viac peňazí. Väčšina peňazí Slovákov je na bežných alebo sporiacich účtoch. Vyhovuje to najmä bankám, pretože majú k dispozícii väčší objem peňazí. Nepomáha to však klientom, pretože dnes sa úroky na týchto produktoch pohybujú do 1% ročne. Ak k tomu pridáme úspory Slovákov, ktoré sú v bankách na terminovaných vkladoch alebo na vkladných knižkách, dostaneme obrovskú sumu na ktorej zarábajú banky, ale nie klienti. Paradoxne, nezarába majiteľ úspor, ale ich úschovňa - banka.

Ako zhodnotiť úspory?Ako zhodnotiť úspory?

5 podstatných rozdielov medzi Slovákmi a Európanmi:

Rozdiel prvý je, že v západnej Európe klienti využívajú banku na bežné platby v obchodoch, na trvalé príkazy, na to, aby im mala kde prísť výplata alebo si požičiavajú od banky peniaze. Ale nevyužívajú banku na pravidelné sporenia alebo na ukladanie úspor.

Rozdiel druhý je, že Slováci si pravidelne sporia na budúcnosť alebo na dôchodok pomocou bežného alebo sporiaceho účtu v banke. V západnej Európe na to využívajú  podielové fondy a cenné papiere.

Rozdiel tretí je, že Slováci si odkladajú malé percento zo svojho príjmu. Nie je to spôsobené  tým, že menej zarábajú. Pretože 10% je vždy 10% . Rozdiel je iba v tom, že ak zarábam každý mesiac viac, tak každý mesiac si odložím vyššiu sumu. Preto západný Európania bohatnú rýchlejšie ako Slováci. Zarábajú viac a odkladajú si aj väčšie percento, čo im vytvorí vyššiu nasporenú sumu.

Rozdiel štvrtý je, že Európania na podielových fondoch a cenných papieroch majú vyšší úrok, rýchlejšie sa im tak zväčšuje ich hodnota.

Rozdiel piaty je, že ešte stále veľmi veľa Slovákov má svoje úspory doma, čo je najhoršie možné riešenie.

Čítajte viac >>>Dnes je najlepší čas na zhodnotenie vašich peňazí

Máme iné príjmy, ale rovnaké možnosti

Každý Slovák by chcel mať taký príjem, ako majú ľudia v západnej Európe. Ak začneme na Slovensku toľko zarábať, potrebujeme sa naučiť aj správne s peniazmi nakladať. Využívať také možnosti ukladania úspor, ktoré majú ľudia v západnej Európe. Na Slovensku ich máme už teraz. Aj napriek tomu, že ešte nemáme také príjmy, ako majú v západnej Európe. Je veľká škoda, že ich nevyužívame a nechávame na našich úsporách zarábať niekoho iného.

Ak chcete začať VY zarábať na svojich úsporách, kliknite SEM

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →