Najfalšovanejšia bankovka sa bude meniť

Pre falšovateľov sú bankovky výnosnou činnosťou. Európska centrálna banka stiahla vlani z obehu skoro 900-tisíc falošných bankoviek, najviac od roku 2002.

 50eurová bankovka je najviac falšovanou bankovkou. Európska centrálna banka vydala pred pár rokmi už novú päť-, desať-, dvadsaťeurovú bankovku a na rad prichádza aj nová päťdesiatka, píše portál teraz.sk. 

 Nová bankovka má viacero nových ochranných prvkov a na tejto sa napríklad číslo päťdesiat mení na smaragdovú farbu, ak sa naň nastaví dopadajúce svetlo pod iným uhlom. Do obehu nepríde táto bankovka hneď. Najprv ju dostanú banky a obchodníci, aby si na ňu zvykli. A samozrejme, musia si na ne nastaviť aj svoje detekčné zariadenia. Budú sa musieť prispôsobiť aj peňažné automaty. Pred troma rokmi, keď sa dala do obehu nová 5eurovka, ľudia mali problémy platiť ňou cestové lístky alebo parkovacie tikety. Nepodarilo sa ich totiž včas prestaviť.

 Staré päťdesiatky zostanú v obehu a centrálne banky ich budú sťahovať postupne. Pre falšovateľov sú bankovky výnosnou činnosťou. Európska centrálna banka stiahla vlani z obehu skoro 900-tisíc falošných bankoviek, najviac od roku 2002.