Najlepšou prevenciou na rozpočet je myslenie

V poradni SALVE vám ohľadom rozpočtu a daní radí Martin Kríž.

Ako nastaviť firemný rozpočet počas obdobia platby daní?

Marec často krát stresuje podnikateľov Slovenska svojou zákonnou povinnosťou platiť dane. Táto povinnosť je nadstavená plus – mínus rovnako v celom kultúrne ekonomickom svete. Na to si každý človek musí odpovedať sám. Ale na všetko ľudia vymysleli riešenia, tak aby seba, a čo je ešte horšie, svoju rodinu nevystavovali zbytočnému problému. Ako sa vyhnúť akútnym, náhlym riešeniam, ktoré bývajú často bolestivé. Je to najmä prevencia. V našom prípade je najlepšou prevenciou naše myslenie.

Ako je vhodné si tvoriť finančnú rezervu?

Všetkému sa dá predísť. V tomto prípade tak, že firma a rodina sú dve odlišné organizácie. A ako také, musia mať aj odlišné finančné hospodárenie. A hlavne, to firemné nesmie ovplyvňovať a ohrozovať to rodinné.

Koľko by si mali ľudia ideálne odkladať z príjmu a ktoré produkty sú k tomu vhodne?

Časť ľudí siahne po "finančnom acylpyríne“, ktorý sa volá odklad daňového priznania. Je toto však riešenie? Keď máme oddelené firemné hospodárenie od rodinného, tak vieme, že to firemné má svoje pravidlá. A jedno z pravidiel firmy je, že časť peňazí zo zisku celého roka patrí, a je odložené na dane. Všetko závisí od výšky dane a najmä plánovania.

Pre ďalšie otázky neváhajte kontaktovať poradcov Salve.