Nájsť si novú prácu bude jednoduchšie ako v predošlých rokoch

Situácia na trhu práce praje nielen absolventom a nezamestnaným, ale tiež ľuďom, ktorí by chceli zmeniť prácu.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Profesia, ktorá v týchto dňoch uskutočnila vlastný veľtrh práce. Podľa neho sa zlepšili aj schopnosti uchádzačov.

Zložitejšia doba pre firmy

„Minulý rok bol z pohľadu trhu práce mimoriadne úspešným. Nájsť si novú prácu bude podstatne jednoduchšie ako v predošlých rokoch. Situácia praje nielen absolventom a nezamestnaným, ale tiež pracujúcim, ktorí si v porovnaní s minulosťou budú môcť dovoliť prácu častejšie meniť a obzerať sa po lepších možnostiach, ktoré sa im na trhu práce naskytnú. Na druhej strane, o niečo zložitejšia je situácia pre firmy, pre ktoré je čoraz ťažšie nájsť vhodných zamestnancov,“ uvádza prieskum.

Najčastejšie očakávania návštevníkov veľtrhu potvrdzujú, že ľudí najviac zaujímajú informácie o zamestnávateľoch, hľadanie práce, zaujímavý program, diskusie a možnosť vzdelávania sa.

„Veľtrh práce priniesol tento rok zaujímavé zloženie návštevníkov, zaujal absolventov, pracujúcich, a aj návštevníkov s vyšším vzdelaním. Firmy ponúkli viac ako 7 tisíc pracovných pozícií a tohtoročná ponuka zaujala aj zamestnaných ľudí, ktorí si začali viac vyberať, pre akú značku budú pracovať,“ uviedla Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Schopnosti a ochota rozhodujú

Podľa údajov z portálu Profesia vyplýva, že úspešnosť životopisu najčastejšie zvyšujú administratívne, jazykové a počítačové znalosti a ochota vzdelávať sa. Očakávania firiem a kvalita uchádzačov na trhu práce klesá.