Najväčšie nástrahy nových hypoték

Na čo si dávať pozor a čo si všímať, ak sa rozhodujete pre novú hypotéku.

Tohtoročná jar a blížiace sa legislatívne zmeny rozpútali na trhu hypoték ešte väčší boj o klientov.  Úroky na hypotékach klesajú na nové minimá. Nové podmienky sa ešte stále podmieňujú využívaním ďalších služieb. Na čo si dávajte pozor.

„Najnižšie úroky len pre vyvolených“

Klientov do novej banky často pritiahne najnižší úrok z reklamy. Ale nevšimnú si slovíčko "od", a tak až na pobočke danej banky zistia, že najnižšiu sadzbu banka odklepne len vyvoleným. Zväčša sú to bonitnejší klienti s vyšším príjmom, alebo s nehnuteľnosťami z lukratívnejšej lokality, a tak sa obyvatelia s nižším príjmom alebo z menších obcí a odľahlejších lokalít musia uspokojiť s horšou sadzbou.

TIP: Opýtajte sa banky, či dáva najvýhodnejší úrok naozaj každému, alebo s ňou musíte lepšiu sadzbu vyjednávať.

„Ďalšie nenápadné podmienky“

Za zníženou úrokovou sadzbou sa často ukrýva množstvo ďalších podmienok a háčikov, ktoré banka klientovi nadiktuje a ten ich musí plniť počas celého splácania úveru. Väčšinou sú zľavy z úroku naviazané na povinnosť otvoriť si účet, posielať si naň príjem v stanovenej minimálnej výške, úver si poistiť alebo zriadiť si v banke ďalšie produkty a služby. Nehovoriac o tom, že nový účet za 5 alebo aj 7 eur klientovu hypotéku ešte viac predraží.

TIP: Dajte si pozor, na aké ďalšie podmienky a povinnosti je nízky úrok na hypotéke naviazaný.

„Klient ako rukojemník“

Za nižším úrokom sa môže ukrývať aj povinnosť klienta zaplatiť banke dodatočné sankcie nad rámec zákona v prípade, že sa rozhodne predčasne splatiť svoju hypotéku, hoci má na to nárok. Klient sa tak za cenu výhodnejšieho úroku stáva „rukojemníkom“ banky.

TIP: Skontrolujte si preto, či v prípade predčasného splatenia hypotéky nebudete musieť banke doplatiť úroky navyše, alebo zaplatiť sankcie nad rámec zákona.