Najvýhodnejšia hypotéka pre Vás. Tu je 12 kľúčových informácií

Čím dlhšia bude doba splatnosti úveru, tým bude vaša mesačná splátka nižšia, no na druhej strane, úver preplatíte.

Plánujete si zobrať hypotéku na kúpu nového bytu alebo domu? Ako prejsť vybavovaním bez komplikácií a čo najrýchlejšie, informuje portál sme.sk.

 1. Investujte čas do vyhľadania najvýhodnejšej hypotéky, váš účet sa vám poďakuje

 Porovnajte si podmienky a ponuky viacerých bánk. Navštívte pobočku, absolvujte rozhovor so špecialistom na hypotéky danej banky, ktorý vám ochotne poradí. Je ich prácou vám pomôcť a poskytnúť všetky informácie. Využite to a opýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma.

 1. Máte všetky potrebné dokumenty?

 Ak si beriete hypotéku na nové bývanie, základnými potrebnými dokumentmi je váš doklad totožnosti a dokumenty k nehnuteľnosti. V prípade, že máte príjem zo zamestnania, nie je potrebné predkladať potvrdenie o príjme, banka si príjem overí cez Sociálnu poisťovňu. Ak podnikáte, pripravte si daňové priznanie za posledný rok potvrdené daňovým úradom.

 K zakladanej nehnuteľnosti potrebujete znalecký posudok. Ak ho nemáte alebo neviete, na ktorého znalca sa máte obrátiť, hypotekárny špecialista vám odporučí zmluvného znalca. Na dokladovanie účelu budete potrebovať napríklad kúpnu zmluvu, stavebné povolenie alebo iný doklad, o ktorom vás bude informovať hypotekárny špecialista.

 1. Dobre si premyslite, ako dlho chcete hypotéku splácať

 Čím dlhšia doba splatnosti, tým bude vaša mesačná splátka nižšia, no na druhej strane, tým viac úver preplatíte. Preto sa snažte nastaviť dobu splatnosti tak, aby nebola príliš dlhá a aby výsledná splátka čo najviac zodpovedala vašim finančným možnostiam. Minimálna lehota splácania sú štyri roky, maximálna lehota splácania je tridsať rokov.

 1. Chcete stopercentnú hypotéku? Má to háčik

 Banky poskytujú aj 100 - percentné financovanie nehnuteľnosti, avšak či ju dostanete, závisí od viacerých faktorov: nakoľko ste bonitní, typ a lokalita nehnuteľnosti

 1. Od fixácie úrokovej sadzby závisí úrok

 Banky obvykle ponúkajú možnosť fixácie na jeden až pätnásť rokov, aktuálne najväčší záujem majú klienti o 3 až 5 - ročné fixácie. Príspevok je voliteľná služba a môžete ho využiť pri všetkých typoch hypoték a viazaností, okrem hypotéky pre mladých, kde už dotácia je. Ak nechcete nárok na príspevok stratiť, musíte sa zaviazať, že nebudete úver počas doby fixácie refinancovať.

 1. Máte nárok na Štátny príspevok pre mladých?

 So Štátnym príspevkom pre mladých si môžete znížiť úrokovú sadzbu až o 3 % na prvých 5 rokov. Aby ste ho mohli dostať, musíte mať medzi 18 - 35 rokov, ak žiadate o hypotéku ako pár, túto podmienku musíte spĺňať obaja.  

 1. Opýtajte sa banky na bonusy - ušetríte stovky

 Okrem tradičných služieb ponúkajú konkurenčné banky aj rôzne bonusy. Môžete získať preplatenie poplatku za kataster vo výške 66 €.  Je možné získať aj preplatenie nákladov za ocenenie nehnuteľnosti.

 1. Ustrážte si svoje úvery

Suma splátok všetkých vašich úverov by nemala presiahnuť 30 % z celkového príjmu domácnosti. Pokiaľ by ste hypotékou prekročili tento limit, mali by ste spojiť viacero menších úverov do jedného väčšieho.

 1. Myslite na nepredvídané životné situácie

 Nad prípadnými komplikáciami sa zamyslite ešte pred podpísaním zmluvy. Vytvorte si finančnú rezervu minimálne vo výške troch mesačných splátok a zaobstarajte si istotu pri splácaní poistením úveru.

 1. Opýtajte sa na mimoriadne splátky, hypotéku môžete splatiť aj rýchlejšie

 Využite možnosť znižovať hypotéku bezplatnými mimoriadnymi splátkami.

 1. Vybavte sa trpezlivosťou

 Nedá sa povedať, ako dlho trvá vybavenie hypotéky. Každý prípad je iný, schvaľovanie podlieha niekoľkým kontrolám.

 1. Ak už hypotéku platíte, zvážte refinancovanie

 Najskôr si overte, či sa vám oplatí preniesť hypotéku mimo výročia s poplatkom, alebo bude výhodnejšie počkať na výročie fixácie. Skontrolujte si podmienky existujúcej hypotéky.