Najvyšší súd rozhodol: Poisťovne musia zrušiť jedno z najčastejších pripoistení

Dlhoročným sporom medzi vodičmi a poisťovňami je koniec. Ústavný súd SR sa postavil na stranu poistencov.

Motoristi sa môžu konečne usmievať. Najvyšší súd Slovenskej republiky nedávno vydal vysvetľujúce stanovisko k škodám spôsobeným na čelných sklách áut poškodených vymršteným kameňom, píše portál dobrenoviny.sk. Podľa jeho rozhodnutia je jednoznačne povinnosť poisťovne uhradiť škodu spôsobenú na čelnom alebo inom skle auta z PZP.

„Nie sú pochybnosti o tom, že samotný pohyb (valivý pohyb kolies) a rýchlosť dopravného prostriedku sú osobitnou a špecifickou vlastnosťou jeho prevádzky. Ak v súvislosti s valivým pohybom kolies dôjde k vymršteniu kameňa, ktorý spôsobí škodu na čelnom skle iného auta, k takejto škode dochádza v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla, t. j. s jeho činnosťou a pohybom. Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho motorového vozidla by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla iného motorového vozidla spôsobí škodu,“ uvádza vo svojom stanovisku Najvyšší súd.

Pripoistenie čelného skla k PZP končí

Odteraz už bude jedno, či k poškodeniu skla na vašom aute došlo na ceste, alebo ste mali auto zaparkované na parkovisku. Dokonca nebude záležať ani na tom, či máte poškodené, čelné zadné alebo bočné sklo, poisťovňa vám musí škodu preplatiť z PZP a to bez toho aby ste si museli zaobstarať špeciálne pripoistenie.