Národná banka Slovenska varuje pred nebankovkou

Spoločnosť Europe Money Fundament má pýtať od ľudí peniaze ešte skôr, ako im vôbec poskytne úver. Národná banka Slovenska tvrdí, že takejto firme ani povolenie na poskytovanie úverov nikdy nevydala.

 Požičiavať peniaze ľuďom môže iba firma s povolením, pričom nesmie za poskytnutie úveru vopred žiadať zaplatenie poplatkov. Presne opačne to robí firma Europe Money Fundament, píše portál etrend.sk.

Žiadne povolenie

 Podľa tvrdení bežných ľudí firma Europe Money Fundament pred poskytnutím úveru vypýtala nemalé poplatky, ale sľúbenú pôžičku následne ľuďom neposkytla. Na túto spoločnosť už pred časom upozorňovala Národná banka Slovenska (NBS), ktorá poukazovala na to, že daná spoločnosť nemá povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

 Tiež upozornila na to, že spoločnosť ešte 25. septembra 2015 pôsobila pod obchodným menom S311 trade s.r.o. Podľa NBS firma Europe Money Fundament nemá ani žiadne iné povolenie udelené centrálnou bankou, teda zrejme nie je ani samostatným finančným agentom či poradcom, ako to uvádza na svojich stránkach.

Štvorpercentný poplatok

 Žiadosť o úver sa podáva elektronickou formou a obchodné podmienky, zverejnené na stránke spoločnosti, nehovoria nič o podmienkach poskytnutia úveru. V podstate neobsahujú žiadne relevantné informácie. No na svojej stránke uvádzajú, že v prípade, že spoločnosť prijme žiadosť o úver, poplatok za uzatvorenie zmluvy bude vo výške štyroch percent z celkovej požadovanej sumy. Okrem toho je potrebné uhradiť aj jednu mesačnú splátku navyše. Tá sa pripíše k úveru a odráta na sa konci splácania.  

Neplaťte vopred!

 Takéto konanie však súdy už niekoľkokrát označili za neprijateľné. Poplatok za poskytnutie úveru alebo za jeho vybavenie sa bežne pohybuje okolo dvoch percent z požičanej sumy. Nebankovka, ale aj banka, si ho započíta do nákladov, ktoré spotrebiteľ spláca mesačnými splátkami.

 Preto nikdy neplaťte žiadne peniaze vopred. Ani v prípade, ak by sa vám zdalo, že pôžičku skutočne dostanete.