Nechcete žiť z výplaty do výplaty? Ušetriť si môžete na týchto položkách 

Štatistiky ukazujú, že si skoro každý Slovák dokáže ušetriť zo svojej výplaty. 

Zvyk je železná košeľa

Ak ste sa už rozhodli, že si začnete sporiť, základným krokom je to, aby ste si vaše peniaze odkladali napríklad na sporiaci účet pravidelne. Nelámte si hlavu  nad tým, že si niekedy odložíte iba malú čiastku. Aj takéto malé čiastky, sa dokážu v budúcnosti výrazne zhodnotiť. Je pritom dôležité to, že si vytvoríte akýsi návyk, ktorý si vytvoríte pravidelným sporením. Samozrejme tu platí  základné pravidlo – najskôr zaplatím sebe a až potom ostatným.

Naučte sa odkladať si pravidelne. Naučte sa odkladať si pravidelne.

Podľa pravdy.sk, patrí medzi najčastejšie výhovorky ľudí na to, prečo si nemôžu sporiť práve to, že majú nízky príjem. Všetko je to však o tom, ako sa nastavíme a taktiež o tom, či máme nastavené správne návyky. Často si užívame viac, ako si reálne môžeme dovoliť. Ak máte teda nastavený svoj životný štýl tak, že miniete svoju výplatu každý mesiac, nevytvárate si tak rezervu do budúcnosti. Myslíte teda viac na svoju budúcnosť. Život je nevyspytateľný a môže sa stať, že prídete o svoje zamestnanie, ochoriete alebo sa vám niečo doma pokaz a vtedy vám takáto rezerva  bude chýbať.

Nízke príjmy neznamenajú, že si nemôžete odkladať. Nízke príjmy neznamenajú, že si nemôžete odkladať.

Pri týchto položkách môžete ušetriť:

1. Nevyhnutné vs. zbytočné

Rozoberte si dopodrobna vaše príjmy a výdavky. Popremýšľajte o tom, čo v danom čase naozaj potrebujete a čo môže byť iba nákupom z rozmaru. Ak si tieto nepotrebné veci nekúpite, ostanú vám výdavky na potrebnosti.

2. Porovnávajte

Ak si chcete ušetriť, tak si predtým ako nakúpite, porovnajte ceny za ten istý produkt alebo službu vo viacerých predajniach. Môžete porovnávať buď priamo v kamenných predajniach alebo pohodlne, v teple domova, cez internet.

3. Nenakupujte hladný a bez nákupného zoznamu

Ak si pred nákupom nachystáte zoznam vecí, ktoré naozaj potrebujete, či už na papier alebo do vášho smartfónu, môžete sa vyhnúť nákupu zbytočností. Vyhnete sa tak nakupovaniu zbytočností. Je veľmi ťažké nepodľahnúť marketingovým ťahom a impulzívnemu nákupu, skúste sa však zaprieť a nakúpiť naozaj iba to, čo nevyhnutne potrebujete.

4. Akcie a zľavy

Nakupovanie v zľavách vám dokáže ušetriť veľa peňazí. Niektoré supermarkety zlacňujú svoj tovar tesne pred dátumom spotreby aj o 50 %. Stále populárnejšími sú rôzne akcie, ako napríklad BLACK FRIDAY ALEBO CYBER MONDAY. Ak si teda naplánujete nákup na obdobie, kedy s týmito akciami v obchodných domoch začínajú, dokážete slušne ušetriť. Skúste využiť internet a tovar vám príde priamo domov.

Využívajte akcie a zľavy. Využívajte akcie a zľavy.

5. Stáli zákazníci a vernostné karty

Ak máte nejakú vami obľúbenú značku, určite si zriaďte vernostnú kartičku, ktorú ponúkajú skoro všetky značky. Môžete tak využívať rôzne výhodné ponuky aj mimo akcií a zliav. Využitím práve takýchto kariet môžete ušetriť stovky eur.

6. Stará dobrá domáca kuchyňa

Stále obľúbenejšími sa stávajú reštaurácie, kam ľudia chodia vo veľkom a to aj cez víkend. Najlepším spôsobom, ako môžete ušetriť je, že oprášite staré kuchárske knihy vašich mám a starých mám a začnete častejšie variť doma. Ľudia sa radi vyhovárajú na to, že si nestihnú nič pripraviť do práce na nasledujúci deň a tak chodia na takzvané menučka. Ak však ešte máte po práci nejaký zbytok energie, uvarte si večer teplé jedlo a zabaľte si ho na druhý deň do práce. Budete sa čudovať, koľko gastro lístkov vám zrazu ostane.

7. Teplo domova

Medzi ďalšie trendy tejto doby patria stretávky v kaviarňach. Za toľko, čo miniete v kaviarni na jednu kávičku, vodu a koláčik, môžete pripraviť hotovú hostinu a to priamo u vás doma. Kaviarne si pýtajú za takéto občerstvenie nemálo peňazí. Kedysi sa rodiny a kamaráti stretávali najmä doma a práve to malo svoje čaro. Ak si už zavoláte svojich priateľov do vášho “hniezdečka“, bude to pre nich znamenať určite viac, ako sedieť v kaviarni, kde sa cez hukot rádia budete ledva počuť.

Ak potrebujete poradiť v oblasti sporenia, kontaktujte nášho finančného poradcu.