Nedokážem splácať hypotéku a nechcem prísť o byt. Toto sú rady, ktoré Vám pomôžu

Chceli by ste si kúpiť dovolenkový apartmán, ale čo ak ho nebude môcť splácať? Môže Vám banka nehnuteľnosť zobrať? Odpovede na tieto a ďalšie otázky Vám prináša špecialistka Salve Mária Chrastinová.

Čo je to štátny príspevok pre mladých?

 Je to príspevok z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorým sa rozumie percento, o ktoré štát znižuje výšku úrokovej sadzby v zmluve o hypotekárnom úvere. V súčasnosti sú to 2 %. Banka znižuje úrok o maximálne 1%. Klient si tak úrokovú sadzbu na úvere môže znížiť o 3 % a to na dobu  prvých 5 rokov splácania hypotéky.

Výška príspevku sa uplatňuje do výšky maximálne 50.000 €. Pre jeho priznanie je potrebné splniť podmienky veku od 18 do 35 rokov a príjmu kde priemerný hrubý príjem za rok 2016 žiadateľa pre II. štvrťrok 2016 nesmie prekročiť výšku 1 155,70 Eur  a pri dvoch žiadateľoch - napr. manželia alebo partneri spolu 2 311,40 Eur.

Môžem peniaze z hypotéky použiť na kúpu dovolenkového apartmánu?

 Peniaze z hypotéky je na takýto účel možné použiť ak je určený na celoročné bývanie. Ak ním chce klient ručiť za úver musí sa nachádzať na území SR. V prípade, že sa apartmán nachádza v zahraničí, je možné použiť na kúpu bezúčelovú tzv. americkú hypotéku. Vtedy je podmienkou založenie inej tuzemskej nehnuteľnosti a banka spravidla poskytne prostriedky v priemere do 70 % z jej hodnoty.

Čo, ak nebudem schopný splácať hypotéku?

 Hypotéka je dlhodobá záležitosť. Väčšinou zaťažuje rodinný rozpočet na niekoľko desiatok rokov. Počas takého dlhého času sa môže stať, že klient stratí zamestnanie alebo z iného dôvodu nebude môcť splácať úver.

 Prvým krokom, ktorý by mal klient vo finančných problémoch urobiť, je informovať banku. Tá mu môže vyjsť v ústrety rôznymi spôsobmi ,  napr.  predĺženie  obdobia  splácania úveru (zníži sa mesačná splátka), dočasný odklad splátok max. na 6 mesiacov (klient platí banke len úroky), prevzatie dlhu (iná osoba sa stáva novým dlžníkom a pôvodný dlžník je z úverového vzťahu vypustený). Klient môže po dohode s bankou situáciu vyriešiť aj tým, že predá založenú nehnuteľnosť tretej osobe a z kúpnej ceny vyrovná zostatok úveru.

Môžem prísť o nehnuteľnosť?

Predaj nehnuteľnosti je krajné riešenie a využíva sa až vtedy, keď všetky ostatné varianty zlyhajú.

Akú fixáciu úrokovej sadzby si je najlepšie zvoliť a podľa čoho?

Vďaka neustále klesajúcim sadzbám je v súčasnosti refinancovanie hypoték silnou mediálnou témou a ľudia jej venujú veľkú pozornosť. Moje odporučenie je zvoliť dlhšiu fixáciu úrokovej sadzby a to minimálne na 5 rokov.

 

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →