Nedržte úspory na účtoch. Poradíme vám, kde začnú zarábať

Našinci si peniaze držia na sporiacich účtoch v banke. Zhodnotenie je však minimálne. My vám vieme poradiť, ako ich zhodnotiť.

Viac ako polovica obyvateľov Slovenska si mesačne odloží približne 30 eur. Viac ako 70 eur si odkladajú najmä Bratislavčania, píše portál pravda.sk.

Nerobte tú istú chybu ako väčšina Slovákov

Najčastejšou formou rezervy je sporiaci účet v banke. Ten využíva podľa prieskumu spoločnosti Deluvis až 67,9 percenta opýtaných. Tu je však zhodnotenie minimálne, preto stále viac Slovákov nasporené peniaze investuje do podielových fondov. Svoje úspory si takto zhodnocuje asi 17,4 percenta respondentov. Horšie však je, že takmer každý desiaty Slovák v prieskume priznal, že si finančnú rezervu netvorí vôbec. Najviac ich je v Trnavskom kraji.

Peniaze iba neodkladajte ale aj zhodnocujte. / Foto: pixabay.comPeniaze iba neodkladajte ale aj zhodnocujte. / Foto: pixabay.com

Namiesto odkladania začnite zhodnocovať

Cieľom, každého Slováka by však malo byť, aby si odložil zo svojho príjmu približne 10 percent. „Cieľom efektívneho sporenia totiž nie je len odkladanie si finančných prostriedkov, ale najmä ich zhodnocovanie. Na zreteli treba mať priemernú výšku inflácie, dane a prípadné poplatky,” povedal pre pravda.sk František Adamec, obchodný riaditeľ spoločnosti Deluvis.

Aj vy môžete zhodnocovať svoje úspory. Kontaktujte finančného poradcu Salve vo svojom okolí TU, ten vám poradí, ako na to.