Nehnuteľnosti už lacné boli

Kúpyschopnosť podporuje lepšia situácia na trhu práce ako aj nízke úrokové sadzby.

Ak uvažujete o kúpe nehnuteľnosti, je na to najvyšší čas. Ceny realít začali pomaly rásť a s nimi tiež úroky. Riešiť financovanie nehnuteľnosti úverom je preto v súčasnosti najaktuálnejšie.

Jednoizbové byty určujú trend

Ceny nehnuteľností na bývanie v štvrtom štvrťroku 2015 vzrástli medziročne o 1,1 percenta. Tempo rastu sa v porovnaní v predchádzajúcim kvartálom síce mierne spomalilo, „ale v cenách za meter štvorcový ide o najvyššiu hodnotu od začiatku roku 2013, teda za ostatné tri roky,“ hovorí Marek Gábriš, analytik ČSOB.

Najviac narástla cena v Bratislavskom (+1,3%) a poklesla v Košickom kraji (-3,9%). Ide tu však o pokles po súvislejšom raste niekoľkých štvrťrokov. Ceny ešte rástli v Trenčianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Naopak okrem Košického klesali v Prešovskom, Žilinskom a Nitrianskom. Najrýchlejšie rástli ceny 1-izbových bytov.

Najlepší čas

Dostupnosť hypotekárnych úverov je pritom tiež na svojom maxime. K oživeniu aktivity na realitnom trhu tiež prispel rast zamestnanosti. „Priemerná dostupnosť bývania sa pravdepodobne dostala na historicky najvyššiu úroveň,“ uvádza analytik. Priemerné ceny nehnuteľností zostávajú napriek poslednému rastu stále asi o 20 percent nižšie ako boli na vrchole realitného boomu v roku 2008. „Historicky najnižšie úrokové sadzby budú pravdepodobne aj ďalej podporovať záujem domácností o riešenie svojej bytovej otázky,“ uzatvára analytik.