Neuveríte, koľko si Slováci požičiavajú od bánk na Vianoce

V predvianočnom období eviduje bankový sektor na Slovensku v porovnaní so zvyškom roka najvyšší záujem o spotrebné úvery.

Vlani v novembri si klienti na Slovensku požičali od bánk prostredníctvom nových spotrebných úverov 243 miliónov eur, čo bol najvyšší mesačný objem z celého uplynulého roka. Ako ďalej vyplýva zo štatistík Národnej banky Slovenska, bolo to o 18 percent viac ako rok predtým, v novembri 2014. Na základe doterajšieho vývoja predpokladáme, že aj tohtoročné novembrové objemy prekonajú minuloročné čísla.

Darčeky na úver

Klientom, ktorí plánujú kvôli darčekom na Vianoce čerpať spotrebný úver, odporúčame vopred zvážiť účel jeho použitia a aj svoje finančné možnosti pri nastavovaní mesačných splátok.

Požičiavajte si na Vianoce s rozumom. / Foto: pixabay.comPožičiavajte si na Vianoce s rozumom. / Foto: pixabay.com

„Klient by si mal  vopred položiť niekoľko základných otázok. Prvou z nich je to, či darček nebude splácať dlhšie ako z neho budú mať jeho blízki úžitok a radosť. Príkladom je napríklad kúpa luxusnej dovolenky, na ktorú možno zabudnú ešte skôr, ako bude úver splatený,“ hovorí Andrea Lazar riaditeľka retailového segmentu ČSOB. Ako dodáva, ak chceme rodinu niečím novým pod stromčekom vďaka úveru potešiť, mala by to byť investícia s dlhodobejším úžitkom, napríklad vynovená domácnosť, ktorá už potrebovala rekonštrukciu.

Radšej niečo dolhodobé

Spotrebné úvery sú bezúčelové, klienti preto banke nepreukazujú účel použitia týchto peňazí. Avšak vzhľadom na to, že priemerná dĺžka splatnosti úverov čerpaných v tomto období sa pohybuje na úrovni 6 rokov, ako aj na základe rozhovorov s klientmi predpokladáme, že úvery pred Vianocami využívajú častejšie práve na väčšie investície, napríklad úpravy v domácnosti či nové spotrebiče alebo vozidlá.

Ak chcete vedieť, ako prežiť Vianoce bez dlhov kliknite SEM