Nikdy neviete, čo sa stane. Začnite si odkladať desatinu príjmu

Pokoj a finančnú stabilitu v budúcnosti získate tým, že si začnete pravidelne odkladať peniaze, píše špecialista Salve Martin Kríž.

 Cesta k tvorbe vlastného bohatstva je naozaj krásna. Ale ako každá cesta, aj táto naša sa začína prvým krokom. A platí, že čím skôr vykročíme, tým ďalej dôjdeme.

Po skončení vysokej školy som sa prvýkrát zamestnal. Ako by som si mal začať vytvárať finančnú rezervu? 

 Vytvorenie návyku odkladať si peniaze z akejkoľvek sumy, prináša ľuďom do budúcna pokoj a finančnú stabilitu. Poradil by som Vám, ak je to možné, odkladať si desať percent z príjmu a rozdeliť si sumu na dve časti. Najprv sú to dlhodobé peniaze, ktoré tvoríme cez investičné životné poistenie a pripravujeme sa na obdobie, kedy môžeme prísť o príjem. Druhú časť tvorí rezerva pre prípad, že ich možno budeme potrebovať, napríklad na opravu práčky, chladničky.  

Ak mám nasporených 500 eur, kam a prečo ich investovať, aby som ich zhodnotil?

 Po dosiahnutí prvých 500 eur vieme peniaze uložiť do pomerne bezpečnej investície - realitného fondu. Naše peniaze začínajú pracovať s priemerným výnosom tri až štyri percentá. Kumulujeme tak peniaze s lepším výnosom ako na účte v banke a rezerva nám neustále rastie.

Po svadbe nám rodičia darovali 3 000 eur, aké mám možnosti na ich zhodnotenie, ak nimi nepotrebujem disponovať aspoň päť rokov?

 Od sumy 3 000 eur je reálne klientom ponúknuť možnosť vyššieho percentuálneho zisku. V ponuke máme ďalší bezpečný nástroj na zhodnotenie peňazí. Je to dlhopis s pevným ročným úrokom vo výške sedem percent ročne.

Moji odičia majú nasporených 10-tisíc eur na vkladnej knižke v banke. Existujú aj lepšie možnosti zhodnotenia ich úspor? 

Áno. Okrem predchádzajúcich dvoch možností je tu tretia a to investícia do nášho Salve portfólia, ktoré je namiešané tak, že prináša klientom ešte vyššie zhodnotenie ich úspor. Navyše tento program podporuje environmentálne projekty s garanciami štátu.

Martin Kríž

Pomáha klientom spravovať a zhodnocovať finančné rezervy.

Viac od autora →