Nové hypotéky viac uvoľnia ruky aj umožnia ušetriť

Pre hypotéky začnú v tomto mesiaci platiť viaceré zmeny. Ako z nich vyťažiť a na čo si dávať pozor, radí špecialistka Salve Mária Chrastinová.

Úroky pod 1,5%, výrazne nižšie poplatky za refinancovanie hypotéky či väčšia ochrana spotrebiteľa pri vybavovaní nového úveru – to všetko bude charakterizovať trh hypotekárnych úverov nielen v tomto mesiaci. Boj o klienta sa vyostrí. Banky už teraz upravujú ponuku a podmienky pre získanie hypotéky. Pozor, všetky zmeny začnú platiť až od 21. marca.

Pozor na podmienky

Jednou z významných zmien má byť napríklad zákaz viazania poskytnutia úveru na kúpu iného produktu. To znamená, že ak chcete požiadať o hypotéku, nemusíte si nutne zriaďovať aj bežný účet v banke. V súčasnosti majú banky naviazané benefity – zľavy z úrokovej sadzby práve na využitie iných služieb a produktov.

Z môjho pohľadu však všetko bude o jedinej novej podmienke, a to, že ak sa rozhodnete predčasne vyplatiť starú hypotéku novou, poplatok vás vyjde na maximálne 1% zo zvyšnej sumy úveru. Doteraz to bolo 5 %.

Oplatí sa ešte počkať

Zmeny sa prejavujú už teraz. V tomto období napríklad VÚB banka prišla s masívnou kampaňou na úvery na bývanie. Benefit tejto kampane je úroková sadzba od 1,49 % (fixácia na 3 rok) pre všetkých klientov, pre všetky typy hypoték. Nevzťahuje sa však na hypotéky so štátnou prémiou pre mladých.

Osobne odporúčam klientom počkať do 21. 3. 2016 s refinancovaním svojich úverov z dôvodu, že ostatné banky ešte neprezentovali svoju kampaň na úvery na bývanie.

Klientom určite odporúčam najskôr navštíviť financujúcu banku, ktorá im poskytla úver na bývanie, pripadne osloviť sprostredkovateľa, ktorý úver sprostredkoval v danej banke. Účelom je zistiť podmienky, za ktorých je banka ochotná znížiť úrokovú sadzbu na úver.

Niekoľko mojich rád na refinancovanie:

Ktoré úvery refinancovať

  • úvery poskytnuté pred rokom 2014
  • úvery bez štátnej prémie pre mladých
  • úvery s dlhodobou fixáciu, resp. fixáciou na celú dobu trvania úveru
  • úvery s progresívnym splácaním
  • nevýhodné medziúvery stavebných sporiteľní

V prvom rade je dôležité zohľadniť vstupné náklady pri vybavovaní pôvodného úveru (znalecký posudok, poplatok za Kataster, spracovateľský poplatok). Ďalej náklady pri prechode s úverom do novej banky – sankčný poplatok max. 1%, ako aj vstupné náklady v novej banke (spracovateľský poplatok, poplatok Kataster resp. znalecký posudok). Údaje porovnať s budúcou hodnotu refinancovaného úveru, či skutočne klient prechodom do novej banky ušetrí. Nová Smernica totiž umožňuje klientovi, aby v prípade, že nadobudne pocit, že finančný agent nekonal v jeho prospech, môže od neho žiadať náhradu škody.

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →