O rodinných financiách rozhodujú partneri spoločne

Na účte však muži majú v priemere o polovicu viac, tvrdí prieskum.

Domácim financiám na Slovensku vládnu obaja partneri takpovediac rovným dielom. Spoločne o nich rozhodujú vo viac než polovici slovenských rodín. Muži majú hlavné slovo len v 21 percentách prípadov, ženy vládnu pätine rodinných pokladníc, naznačil to prieskum UniCredit Bank.

Rozdiely sa nerobia

Účty vlastnené pánmi však majú priemerne o polovicu vyšší zostatok aj obrat na účte. Muži tiež častejšie žiadajú o úvery a hypotéky. Nežné pohlavie na Slovensku stále zaostáva aj v mzdových podmienkach, ženy zarábajú v priemere o 21 percent menej.

Financie vo väčšine slovenských domácností riadia obaja partneri spoločne, aspoň tak to tvrdí viac než polovica opýtaných (58 %). Hlavné slovo pri vedení rodinnej pokladnice sebe samému prisvojuje približne štyridsať percent mužov aj žien, partnerovi ho nepriznávajú necelé štyri percentá z nás. Podobne banku, ktorá bude rodinné financie spravovať, jeden z partnerov vyberá o niečo častejšie. Aj tu však opäť vládne spoločný výber financií.

Muži majú viac peňazí

Dáta o používaní bankových produktov však naznačujú, že postavenie oboch partnerov vo financiách ešte úplne rovnaké nie je. Napríklad na svojom bežnom účte majú muži v priemere o 57 percent viac financií než ženy. „Zodpovedá tomu aj mesačný obrat, ktorý je na účtoch s mužským majiteľom o štyridsať až päťdesiat percent vyšší. Ženy menej využívajú aj ďalšie produkty. Priemerne si požičiavajú menej často, a ak sa na to odhodlajú, tak o 400 eur nižšie čiastky,“ uvádza hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Úvery ženy v láske nemajú

Zatiaľ čo priemerná výška úverov u mužov tak presahuje 6,5-tisíca eur, u žien to je len 6-tisíc eur. Podobná situácia panuje vo využívaní kontokorentov, ktoré páni využívajú o dvanásť percent viac. O hypotéku najčastejšie partneri žiadajú spoločne (46 %). „Naše štatistiky ukazujú, že domácemu rozpočtu stále vládnu skôr muži. Častejšie na nich pripadá aj povinnosť vybaviť administratívu alebo žiadať o úver. Zaujímavá je aj situácia v prípade kreditných kariet, kde vo výdavkoch opäť vedú muži. Prax ukazuje, že účty alebo aj karty, ktoré sú používané v spoločnej domácnosti, sú často písané na muža,“ dodáva Ďuďáková.