O úvere nerozhoduje banka. Vždy je to klient

Slovák si zvykol prísť do obchodu a odísť z neho s tovarom, aj keď na to nemá peniaze. Všetky takéto splátky nám však znižujú schopnosť vybaviť si úver v banke, píše regionálny riaditeľ Salve Miroslav Kykloš.

 Slovák si zvykol prísť do obchodu a odísť z neho s tovarom, aj keď na to nemá peniaze. Zabúda však na podstatnú skutočnosť. A to, že  všetky takéto splátky (mimochodom, tiež sú to úvery) mu znižujú schopnosť vybaviť si úver v banke, napríklad na kúpu domu, bytu alebo jeho rekonštrukciu.

Realita je iná

 Pri rozhodovaní o tom, či si zoberiete úver alebo čokoľvek na splátky, odporúčam najprv sa zaoberať nevyhnutnými vecami. Jednou z najdôležitejších vecí potrebných pre život je  zabezpečenie bývania. V dnešnej dobe najmä formou hypotéky. To by som odporúčal riešiť ako prvé a dbal na jej pravidelné splácanie.

 V praxi to vyzerá práve naopak. Klienti tvrdia, že  nikde nie sú nič dlžní a nikdy s nijakou splátkou nemeškali. Realita je však iná. Klienti v úverových registroch často vystupujú ako neplatiči, prípadne svoje splátky uhrádzajú s omeškaním. Úverový register je ako rodný list klienta a banka si ho pri žiadosti o úver preveruje ako prvý. Ak v ňom má klient zápis, že neplatí splátky pravidelne, prípadne ich platí s omeškaním, znamená to, že banka mu úver odmietne poskytnúť. Po takomto vyjadrení sa veľa klientov rozčuľuje práve na banky, poradcov a hľadá vinníka.

Mysli na horšie časy

 Treba si uvedomiť jednu skutočnosť. Či klient dostane úver, prípadne mu ho zamietnu, nerozhoduje banka, ale sám klient. Ľudia, na jednej strane, nechcú platiť dane, odvody a na druhej, pracujú za minimálnu mzdu a neuvedomujú si, že toto všetko má vplyv na to, či im banka úver poskytne.

 Nemôžeme počítať iba s výhodami, všetko v sebe nesie plusy, ale aj mínusy. Ak už mám hypotéku vo výške 50-tisíc eur na tridsať rokov, musím tvoriť rezervu na horšie časy a nemám „právo“ byť práceneschopný, dokonca si nemôžem dovoliť ani ochorieť. A ak si k tomu chcem zobrať čokoľvek na splátky, musím si to ako klient poriadne zvážiť. Pretože peniaze sa požičiavajú ľahko, ale môže sa stať, že klient, ktorý má niekoľko úverov, príde o zamestnanie a nastane existenčný problém. Nemal by preto zabúdať, že ak už si úver berie, mal by ho mať poistený a myslieť na riziká spojené so zdravím, invaliditou, smrťou alebo práceneschopnosťou.

 Veľa klientov si povie:  „Načo mi je poistenie úveru?“ Ale, ak sa niečo stane, vtedy to vie oceniť aj klient a ak je to tragédia, tak to vie oceniť najmä rodina, na ktorú padne celá ťarcha.