Obrátený adventný kalendár pre Luku

Urobte si spolu so Salve iný advent a pripravte krásne Vianoce mamičke s malým dieťatkom.

Pridajte sa k Salve adventnému kalendáru, ktorý je trošku obrátený. Namiesto toho, aby sme si z neho vyberali dobroty, budeme každý deň od 1.12. vkladať drobnosti, ako sú trvanlivé potraviny, drogéria, hračky či písacie potreby do krabice. Tú tesne pred Vianocami odovzdáme rodine 2-ročného Luku zo Spišskej Belej.

Vy si samozrejme môžete vybrať rodinu zo svojho okolia, o ktorej viete, že potrebuje pomoc.


Krátky, ale ťažký životný príbeh malého Luku

Luka sa narodil 23. januára 2014 sekciou. Jeho mame Beáte ho ani neukázali, pretože ho okamžite transportovali do nemocnice v Poprade na oddelenie patologických novorodencov. „Prvýkrát som ho videla po 5 dňoch a hneď na to som sa dozvedela krutú pravdu, že môj Luka má 10 % nádej na prežitie,“ napísala v prosbe o pomoc utrápená mama.

Luka bojoval o holý život takmer rok, kedy prekonal viacnásobnú sepsu. Za ten čas nestihol spoznať svoju vlastnú postieľku, zato dôverne poznal všetky nemocničné lôžka v okolí. V dôsledku týchto problémov je jeho telíčko veľmi slabé a vyžaduje si trvalú liečbu, ale hlavne nákladnú rehabilitáciu, aby jeho motorické funkcie úplne nezlyhali. Má úplne rozhádzané vnútorné prostredie, neidentifikovateľné metabolické ochorenie a mitochondriálne ochorenie nervového systému. Jeho telo nedokáže premieňať cukor ani bielkoviny. Za svoj krátky život absolvoval Luka 6 zákrokov v narkóze. „Raz za mesiac chodíme na 4 až 5 dní do nemocnice, kedy dostáva infúzie, aby lekári jeho telíčko opäť naštartovali,“ vysvetlila Beáta. Podľa odborníkov je zázrak, že tento malý chlapček ešte žije.

Pomôžme druhým prežiť krajšie Vianoce!