Odchod nebankoviek môže vyhnať ľudí k úžerníkom

Tým, ktorým nepožičali v banke sa obracali na dve najväčšie nebankovky. Tie teraz na Slovensku končia a na ľudí sa zrejme vrhnú úžerníci.

Najmenej majetní Slováci sa k úverom dostanú už len ťažko. Pôžičky im doteraz zvyčajne poskytovali dve najznámejšie nebankovky Provident Financial a Pohotovosť, píše portál sme.sk. Kým prvá menovaná skončila na našom trhu už vo februári, Pohotovosť skončí tesne pred Vianocami, teda 23. decembra.

Tieto nebankovky fungovali pod kontrolu NBS, takže požičať si od nich bolo relatívne bezpečné. Teraz, keď končia, ľudia, ktorým nepožičajú štandardné banky, presunú svoje žiadosti o pôžičky pravdepodobne do šedej – nekontrolovanej zóny, čo nahráva úžerníkom.

Za koncom najznámejších nebankovniek je prísnejšia legislatíva, ktorá ich prinútila výrazne zmeniť produkty a prestať s niektorými praktikami, ktoré skúšali na finančne menej gramotných klientov, píše portál hnoline.sk.

Na trhu však stále zostáva torzo nebankového trhu. Z pôvodných 250 nebankoviek prešlo sitom licenčného procesu 31. Analytici však nevylučujú, že aj tieto postupne ukončia pôsobenie na našom trhu. Ak si teda ľudia chcú požičať, nemali by naletieť úžerníkom, ale nájsť posledné možnosti, ktoré im nebankový trh ponúka.