Oddnes platí nový zákon o úveroch na bývanie

Zákon výrazne zvýši presun klientov medzi bankami.

Oddnes - 21. marec, nadobudol účinnosť nový zákon o úveroch na bývanie. Prináša maximálny poplatok za predčasné splatenie úveru aj mimo výročia fixácie vo výške jedného percenta. Doteraz bol tento poplatok na úrovni 5 % zo zostatku istiny úveru. Zákon zároveň prikazuje bankám umožniť každý rok splatiť až 20 % z úveru bez poplatku formou mimoriadnej splátky.

Spustí migráciu klientov medzi bankami

Klienti tak dostali novú príležitosť, aby ušetrili na splátkach aj celkovej preplatenosti. "Kombinácia nízkej pokuty za zmenu banky s aktuálnymi úrokovými sadzbami znamená, že nadišiel čas uvažovať aj nad dlhšími fixáciami. Klient tak pri dobrej ponuke získa istotu aktuálnych výhodných podmienok na dlhšie obdobie a možnosť pomerne lacno odísť, ak sa vyskytne lepšia ponuka. Zákon výrazne zvýši presun klientov medzi bankami. Ľudia už nebudú musieť čakať na koniec fixácie úrokovej sadzby, ale meniť banku budú môcť výrazne lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Banky sú si toho dobre vedomé a svojich klientov si chcú udržať akciami, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Pozerať sa však len na výšku úrokovej sadzby môže byť krátkozraké a klientovi sa môže v konečnom dôsledku.

Môže mať aj negatívne následky

Ak sa záujem o refinancovanie rozbehne príliš, banky budú musieť prijímať opatrenia na kompenzáciu strát. Obdobná legislatíva v zahraničí znamenala napríklad zvýšenie úrokových sadzieb. Do úvahy prichádza aj obmedzenie ponuky dlhších fixácií či zavedenie nových alebo zvýšenie existujúcich poplatkov spojených s úvermi na bývanie. Refinancovaním je možné upratať rôzne staršie dlhy, ako napríklad úvery, lízing na auto alebo hypotéku na byt.