Oplatí sa na dovolenke platiť kartou?

Neviete sa rozhodnúť, či si zobrať hotovosť, peniaze vymeniť v dovolenkovej destinácii alebo postačí platobná karta? Bankári majú pre vás odpoveď.

Bankári v tom majú jasno. Ak cestujete na dovolenku, zoberte si hotovosť iba na nevyhnutné výdavky, všetko ostatné zaplaťte kartou. Tieto platby sú totiž súčasťou balíkov, a teda sú pre klientov bezplatné. Myslite na to, že okrem nebezpečenstva krádeže hotovosti máte vždy platbu prepočítanú výhodnejším kurzom, ako je výmena hotovosti.

Platiť kartou sa oplatí aj v destináciách, kde sa nepoužíva euro. Okrem toho, že ušetríte na kurzovom prepočte, nemusíte po dovolenke riešiť, výmenu valút späť na eurá.

V dnešnej dobe sa už nemusíte báť ani toho, že by ste kartou nezaplatili, píše portál pravda.sk. Logo kariet, ktoré obchodníci berú majú zvyčajne umiestnená na viditeľnom mieste, napríklad na dverách.

Platiť na dovolenke kartou sa oplatí.Platiť na dovolenke kartou sa oplatí.

Na čo si dať pozor?

Ak však predsa len platba v hotovosti nie je možná, teda naozaj potrebujete hotovosť, vyberajte ju zo svojej debetnej karty. Výber z nej je spravidla lacnejší ako výber z kreditnej karty. Vždy vyberajte naraz väčšiu sumu, pretože, ak banka spozoruje v cudzine viac malých výberov za sebou, kartu vám preventívne zablokuje. To preto aby predišla jej zneužitiu.

Čo robiť pri strate?

Ak náhodou platobnú kartu stratíte, okamžite túto skutočnosť nahláste banke. Môžete tak urobiť prostredníctvom call centra alebo cez internet banking prípadne priamo cez mobilnú aplikáciu. Následne môžete požiadať o vydanie novej karty. O novú kartu môžete požiadať aj vtedy, keď vám bankomat v zahraničí kartu „zhltne“. Vtedy vám ju banka vie poslať urýchlene kuriérom. Najčastejším dôvodom zhltnutia platobnej karty je jej expirácia, preto si okrem platnosti vášho cestovného dokladu skontrolujete pred cestou aj platnosť vašej platobnej karty.