Oplatí sa plánovať dopredu

O stavebnom úvery a hypotéke radí portál finančnahitparada.sk...

Banky nemajú rady riziko a pri úrokových sadzbách hypoték je to jasne viditeľné. Čím drahšia nehnuteľnosť a nižšia hypotéka, tým nižší úrok. Najnižšie sadzby sú pri hypotékach, ktorých výška je do 50 % z ceny nehnuteľnosti. Poviete si: Ok, ale kde vziať tých zvyšných 50 %? A o to práve ide. Ak máte čas, začnite šetriť. Ak nenašetríte dosť, doplňte to úverom, na ktorý netreba zakladať nehnuteľnosť. Napríklad stavebným úverom.

Ako to vyzerá s číslami

100 % hypotéka má v súčasnosti úrokovú sadzbu 3,29 %. Pri 30-ročnej splatnosti je splátka 437 eur mesačne. Ak by ste mali pred rokmi uzavreté stavebné sporenie a dnes pridelenú cieľovú sumu, tak stavebný úver by pomohol takto: Stačí našetriť 10 000 eur, ďalších 10 000 eur vziať ako stavebný úver. Úroková sadzba hypotéky klesne na 1,99 %. Splátka hypotéky sa následne zníži na 295 eur a pribudne splátka stavebného úveru vo výške 48,1 eura. Príprava na kúpu nehnuteľnosti tak znížila mesačný náklad o 94 eur.

Stavebné sporenie vylepší podmienky

Stavebné sporenie nie je zadarmo. Pýta si poplatok za uzavretie zmluvy, vedenie účtu v sporiteľni a poskytnutie úveru. Na druhej strane, 100 percentné hypotéky už nebudú samozrejmosťou a vykryť chýbajúce peniaze môže byť problém. Preto sa naskytá aj kombinácia so stavebným sporením. Avšak na ňu treba myslieť vopred, lebo kto rieši veci na poslednú chvíľu, bude musieť ísť hlbšie do vrecka.