Oplatí sa sporiť? Úroky sú na historickom minime

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dokázali Slováci ušetriť za rok priemerne jednu desatinu svojich príjmov. Najčastejšie ich vkladali na termínované vklady.

Slovenské domácnosti si za posledný rok odložili priemerne približne 1 5777 eur. Na konci júna mali až 12,1 miliárd eur uložených na termínovaných vkladoch, píše portál etrend.sk. Slováci najčastejšie využívajú produkty s viazanosťou do jedného roka, kde je priemerná ročná úroková sadzba na úrovni 0,8 percenta. Z čoho je zrejmé, že aktuálne sadzby dosahujú historické minimá.

Na túto nie veľmi priaznivú situáciu v oblasti sporenia má vplyv politika Európskej centrálnej banky (ECB). Jej základná úroková sadzba je totiž od marca tohto roka na nulovej úrovni a depozitná sadzba je záporná, teda – 0,4 percenta. „To tlačí smerom nadol aj úrokové sadzby z bankových produktov. Predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj naďalej a v najbližšej dobe zvyšovanie sadzieb zo strany ECB neočakávame,“ povedal pre etrend.sk analytička Poštovej banky Jana Glasová.