Patria peniaze medzi dôvody hádok s vašim partnerom? Poradíme vám, ako sa im vyhnúť

Na to, aby ste sa s vašim partnerom nehádali kvôli peniazom, by ste si mali určiť základné pravidlá. Peniaze tak už nemusia byť dôvodom vašich hádok.

Je prirodzené, že na začiatku spoločného života s vašim partnerom v jednej domácnosti, si na seba musíte zvyknúť a naučiť sa spolu žiť každodenný život. Ak ste už začali s vašim partnerom bývať v jednej domácnosti, mali by ste si, okrem iného, nastaviť určitý systém pre narábanie s vašimi financiami. Medzi najčastejšie témy na diskusiu o financiách patria práve otázky spoločného účtu na spoločné výdavky, prispievanie určitou čiastkou na domácnosť a pod.

Nemajte strach otvorene diskutovať o vašich financiách. Nemajte strach otvorene diskutovať o vašich financiách.

Keď už s partnerom vstupujete do manželstva alebo spoločnej domácnosti, mali by ste sa vedieť otvorene rozprávať o vašich financiách. To môže zabrániť tomu, aby boli práve peniaze predmetom vašich hádok. Diskusia na takúto tému sa vám môže zdať náročnejšia na zvládnutie, ale pokúste sa ju neodkladať. Na to, aby ste to zvládli, vám môžu pomôcť tieto tipy:

1. Nebojte sa začať

Pri začatí otvorenej diskusie o financiách s vašim partnerom platí pravidlo, čim skôr, tým lepšie. Ak nenaberiete odvahu začať diskutovať na túto tému, neskôr sa môže stať, že bude oveľa náročnejšie otvoriť túto tému a to môže spôsobiť, že budete mať chaos vo vašich financiách. Chaos môže neskôr spôsobiť nesprávne hospodárenie.

2. Rozprávajte sa o vašich predstavách a plánoch

Základom dobrej komunikácie je nebáť sa klásť partnerovi otázky. Odpovede na tieto otázky vám pomôžu ujasniť si, či budú vaše financie spoločné alebo oddelené. Keď si ujasníte rozdelenie vašich financií a dospejete k zhode, mali by ste mať obaja pocit, že do spoločného rozpočtu prispievate spravodlivo. Keď sa už budete otvorene a bez strachu rozprávať na túto tému, nezabudnite, že je taktiež podstatné, vytvárať si finančnú rezervu.

3. Vyhýbajte sa tajnostiam

Vo veľa vzťahoch je problémom práve to, že majú partneri medzi sebou tajnosti. Ak budete vášmu partnerovi tajiť vaše finančné problémy, akými môžu byť dlh na kreditnej karte, skutočný stav na účte alebo iný tajný účet, môže to v budúcnosti spôsobiť problémy.

4. Empatia je základ

Zaujímajte sa o vášho partnera. Ak vám chce niečo povedať, snažte sa ho vypočuť a poradiť mu najlepšie, ako viete. Ak chcete diskusiu rozviesť a nie ukončiť, tak svojho partnera z ničoho neobviňujte.

5. Prispôsobte sa moderným technológiám

V dnešnom svete plnom technológií, je oveľa jednoduchšie mať svoje financie pod kontrolou a mať v nich zároveň prehľad. Používanie mobilnej aplikácie vám pomôže zistiť, koľko peňazí míňate na každodenné výdavky, akými sú jedlo, oblečenie, zábava. Ak vám doteraz žiadna aplikácia nevyhovovala a nenašli ste si takú, v ktorej máte prehľad, skúste si svoje výdavky spracovať do excelovskej tabuľky alebo si zapisujte svoje výdavky na papier, možností je nekonečno.

ak sa chcete poradiť o tom, ako správne narábať so svojimi financiami, kliknite sem