Peniaze, by nemali zatieniť to krásne okolo nás

Vďaka Salve už nenadávam na osud, neriešim veci, ktoré nemôžem zmeniť, neviním iných za môj život, píše sales managerka Salve Eva Švihoríková.

Som už deviaty rok na dôchodku. Keď sa pozriem na môj život spätne, musím ho rozdeliť do dvoch životných etáp – pred a po.

Pred

Bola to väčšina môjho života. Ako každá iná som skončila strednú školu maturitou, zamestnala som sa ako fakturantka na Okresnej veterinárnej správe a potom som pracovala v Skloplaste Trnava na rôznych funkciách až 15 rokov.

Vydala som sa, narodil sa nám prvý syn, bola som doma, starala som sa o domácnosť a môj život plynul pokojne a stereotypne, ako život väčšiny žien. Raz za rok dovolenka v Tatrách alebo poukaz ROH, raz za 10 rokov dovolenka v Juhoslávii. V roku 1987 som postúpila ako vedúca učtárne na GR Tatrasko.

Nežnú revolúciu som zažila doma na materskej dovolenke, keď sa nám po desiatych rokoch narodil druhý syn. Odrazu sa život okolo mňa zmenil, ľudia sa začali meniť,  chceli zmeniť svoj život, začali podnikať, stávali sa menej závislými na peniazoch štátu. A vtedy prišlo...

Po

V roku 2004 prišiel za mnou môj terajší získateľ Peter Ondrejkovič s ponukou príležitosti pre môjho syna. Ten bol v tom čase bez práce. Nezískal jeho ale mňa, a to pre 2. pilier dôchodkovej reformy. Ocitla som sa v kolektíve ľudí, ktorí rozprávali o iných veciach, ako sú bežné každodenné starosti. Naraz začali rozprávať o svojich snoch, o dovolenkách v destináciách dovtedy pre nás nedostupných, o iných knihách, aké sme čítali, o iných pracovných príležitostiach.

A prezentácia regionálnej riaditeľky Emílie Bajzíkovej úplne zmenila môj pohľad na život. V decembri som bola na prvom seminári v Tatrách a vtedajšie AFS – dnes Salve, sa stalo mojou druhou rodinou. Spolupracovníci Salve ma prijali medzi seba, ako by som tam patrila odjakživa.

Nehovorím, že zmena u mňa nastala ihneď. Tým, že som sa zúčastňovala na všetkých školeniach a akciách, na ktoré som mohla ísť, sa moje myslenie začalo uberať iným smerom. Už nenadávam na osud, neriešim veci, ktoré nemôžem zmeniť, neviním iných za môj život. Tento postoj sa snažím vštepovať aj svojim deťom a vnučke. V Salve som na pozícii Sales Manager a mojím cieľom je stať sa minimálne Branch Managerom, aby som mohla svoje skúsenosti a znalosti odovzdávať ľudom, ktorí nemali príležitosť spoznať Salve.

Môj život sa vďaka Salve určite líši od života väčšiny dôchodcov na Slovensku. Neľutujem a pokiaľ budem môcť, budem ľudom v mojom okolí hovoriť, že život sa dá prežiť bez každodenného stresu z naháňania sa za peniazmi, že peniaze, aj keď sú v živote dôležité, by nemali zatieniť to krásne, čo je okolo nás. A dôchodcom odkazujem, že aj jeseň života môže byť krásna a zmysluplná.