Banka alebo finančný sprostredkovateľ? Takto si vyberiete správne

Aby ste sa mohli rozhodnúť pre tú správnu možnosť, je dôležité vedieť, aký druh finančného produktu potrebujete vyriešiť, píše špecialista Salve Radoslav Papánek.

Dnešná doba je naozaj veľmi rýchla a situácia na finančnom trhu sa veľmi rýchlo mení. Pre bežného človeka nie je jednoduché sa orientovať v spleti finančných inštitúcii a produktov. Nastáva teda otázka, ako si máte vybrať, s kým sa poradiť, ak potrebujete riešiť

  • bývanie,
  • potrebujete si znížiť splátky na existujúcich úveroch,
  • potrebujete si zabezpečiť príjem pre prípad nečakanej udalosti,
  • potrebujete si ochrániť majetok,
  • chcete sa zabezpečiť na dôchodok,
  • chcete zhodnotiť svoje úspory,
  • chcete zabezpečiť deti na vstup do života alebo na školu,
  • naplánovať rodinné financie.

Finančný sprostredkovateľ alebo pracovník pobočky

Aké máte možnosti? V podstate sú dve cesty. Buď navštívite pobočku niektorej finančnej inštitúcie alebo si nájdete finančného sprostredkovateľa či finančného poradcu. Obe možnosti majú výhody a nevýhody. Aby ste sa mohli rozhodnúť pre tú správnu možnosť je dôležité vedieť, aký druh finančného produktu potrebujete vyriešiť, či je produkt zložitejší, ako napríklad hypotekárny úver alebo refinancovanie starých úverov, ochrana príjmu a majetku alebo zhodnotenie úspor, alebo je produkt jednoduchší, ako napríklad otvorenie účtu, cestovné poistenie, kreditná karta, krátkodobý úver.

Jednoduchší produkt

Je dobré a jednoduché vybaviť ho na pobočke finančnej inštitúcie alebo cez internet.

Zložitejší produkt

Jeho riešenie si vyžaduje individuálny prístup, a preto je dobré sa obrátiť na finančného sprostredkovateľa alebo finančného poradcu. Ten má možnosť porovnať produkty viacerých konkurenčných inštitúcií a hlavne stojí na strane klienta a nie na strane jednej finančnej inštitúcie. Pozná rozdiely, výhody a nevýhody daného produktu.

Finančný poradca vs. pracovník bankyFinančný poradca vs. pracovník banky / Foto: Pixabay.com

Naopak pracovník pobočky predáva iba produkty danej inštitúcie a nemá možnosť ich porovnať s inou konkurenčnou ponukou. Ale na druhej strane je potrebné priznať, že pozná produkty danej inštitúcie do detailov.

Vyberte si finančného poradcu správne

Ako si teda správne vybrať finančného poradcu? Je veľmi dôležité, aby ste si zistili referencie o tom, s kým chcete riešiť nákup finančného produktu. Preverte si, aké má skúsenosti, ako dlho pracuje vo finančnej oblasti, ako sú spokojní jeho klienti, aký servis vám vie zabezpečiť, lebo kúpou produktu sa s daným poradcom spolupráca iba začína

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →