Podmienky na získanie hypotéky sa v lete opäť sprísnili

Ak plánujte kúpiť nehnuteľnosť, musíte počítať s tým, že banky počas leta ešte viac sprísnili podmienky. Navyše si vás poriadne preklepnú.

Banky si najnovšie klientovu schopnosť splácať preveria oveľa dôslednejšie. Zisťujú koľko ste zarábali za posledný rok. Už im nestačí zdokladovaný príjem iba za posledné tri mesiace.

Finančný vankúš sa zväčšil

„Od júla sa zvýšila povinná rezerva alebo takzvaný finančný vankúš, ktorý musí klientovi ostať po odpočítaní nákladov na mesačnú splátku a životného minima z jeho príjmu. Táto rezerva sa zvýšila z piatich na desať percent," povedala pre portál tvnoviny.sk hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Čo vplýva na schválenie hypotéky?

Ak má rodina napríklad príjem 1 000 eur, banka z tejto čiastky musí po novom odrátať 10 %, čo znamená, že banka klienta posudzuje, ako by mal príjem iba 900 eur. Banka sa pozerá na príjem žiadateľa a spolužiadateľa, ale prihliada aj na veci týkajúce sa samotnej nehnuteľnosti. „v akej lokalite je, aký typ nehnuteľnosti to je, to všetko sa schvaľuje pri žiadosti o hypotekárny úver," konštatovala vedúca oddelenia úverov VÚB Angelika Farkašová. Každá banka tiež musí rátať s tým, že úroková sadzba na vašej hypotéke je o dva percentuálne body vyššia, ako tá ktorú máte v zmluve.

Ako financovať 100 % ceny nehnuteľnosti?

Ak nehnuteľnosti stojí 100-tisíc eur, banka vám dá hypotéku na 80 % sumy. Ak by ste chceli vyššiu, môžete naraziť na sprísnený limit, ktorým sa teraz banky riadia. Zvyšnú sumu si tak klient musí dofinancovať cez stavebný úver, pôžičky alebo našetriť viac.

Ak chcete získať výhodnú hypotéku, kliknite SEM