Podmienky pre podnikateľov sa budú zlepšovať

Aké zmeny nastanú po programovom vyhlásení vlády a čo znamenajú pre podnikateľov vysvetľuje Vladimír Sirotka, prezident SAMP...

Nová vláda plánuje do dvoch týždňov predložiť svoje programové vyhlásenie. Na prioritách, ktoré by mali byť jeho súčasťou, sa už koalícia zhodla. Ako ssituáciu vnímajú podnikatelia? V relácii Ekonomiku Tu a Teraz o tom hovoril prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov Vladimír Sirotka.


Znižovanie dane z príjmov právnických osôb


Sirotka víta návrh novej vlády, že by daň z príjmov právnických osôb mala klesnúť na 21 % z 22 %. „Daňové zaťaženie je vysoké najmä v oblasti malého a stredného podnikania a živnostníkov. Nejde len o dane z príjmu. Keď zvážite nárast daní, miestnych daní, dane z motorových vozidiel, z nehnuteľností, miestnych daní a poplatkov, nárast energií, tak celkové finančné zaťaženie je pomerne vysoké. Samozrejme vítame proces, že by došlo k určitému posunu k zníženiu finančného zaťaženia,“ uviedol Sirotka.
 

Zvyšovanie limitov na paušálne výdavky


Vláda avizuje aj zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre firmy. „Určite by sme sa chceli vrátiť aspoň k 60 %, dnes je to 40 %. Je veľmi malá časť živnostníkov, ktorá to môže využiť. Preto pre rozvoj podnikateľského prostredia, hlavne remeselných činností, by sme určite boli za zvýšenie na 60 %,“ podotkol Sirotka. 

Slovenská asociácia malých a stredných podnikov sa chystá aj naďalej presadzovať zavedenie živnostenských licencií. „Jednou platbou by sa zaplatili minimálne odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne,“ priblížil Sirotka.