Poistenie vám vykryje stratu príjmu počas PN-ky

Je všeobecne známe, že ak ste zárobkovo činní, tak PN-ka vám prinesie pokles príjmov až o 50%. Poistením však túto stratu môžete výrazne zmierniť, píše špecialistka Salve Erika Hadbávna.

Zima so sebou prináša zvýšenú chorobnosť – keďže žijeme hekticky, zažívame viac stresu, automaticky tým trpí aj naše telo. Znižuje sa naša imunita a nastáva obdobie chrípok a prechladnutí.

Zvykli sme si aj na to, že chrípku alebo prechladnutie sa snažíme prekonať samoliečbou, a to nielen kvôli tomu, že lekár nám kvôli chrípke určite nepredpíše antibiotiká, ale aj kvôli tomu, že ak by sme išli na PN-ku utrpeli by sme tým aj finančne. 

Je všeobecne známe, že ak sme zárobkovo činní, tak akékoľvek ochorenie nám prinesie pokles našich príjmov až o 50%. Preto sa snažíme práve ľahšie formy ochorenia preliečiť sami receptami starých mám, ale si vezmeme dovolenku.

Poistenie vám môže zlepšiť príjem počas PN-ky. / Foto:pixabay.comPoistenie vám môže zlepšiť príjem počas PN-ky. / Foto:pixabay.com

Príjem mizne, účty zostávajú

Čo však v prípade, ak sa nám pritrafí choroba alebo úraz, ktoré si vyžadujú dlhšiu liečbu?  Vtedy sa chtiac-nechtiac  stávame práceneschopnými.  Ako som už písala vyššie, finančne strácame až 50% našich príjmov, ale naše výdavky ostávajú nezmenené, pretože výdavky ako účty za nájom, energie, mobily, splátky úverov platiť musíme, nehovoriac o tom, že sa nám možno ešte navýšia, keďže si musíme väčšinu liekov doplácať.

Len pre informáciu, podľa štatistík Sociálnej poisťovne bola priemerná výška nemocenskej dávky  za predchádzajúci rok vo výške 225 €.

Pripoistenie nahradí výpadok príjmu

Práve pre takýto dlhší výpadok príjmu existuje na trhu poistenie práceneschopnosti resp. poistenie ušlého zárobku pri pracovnej neschopnosti. Je potrebné si však uvedomiť, že toto pripoistenie nemá za úlohu vytvárať nám dodatočný zisk na zárobku pri PN-ke, ale v prvom rade má vykryť práve tu stratu, ktorá nám práceneschopnosťou vzniká. 

Čítajte viac >>>Mne sa nič nestane. Čo platí dnes, zajtra už nemusí...

Každá poisťovňa má podmienky vyplácania tohto poistenia nastavené inak. Sú poisťovne, ktoré vám vyplatia PN-ku spätne od prvého dňa, ale práceneschopný musíte byť minimálne 28 dní. Alebo vám vyplatia poistné plnenie od 15-ho dňa, nie však spätne.

Všetky poisťovne majú toto poistenie naviazané na vyplácanie nemocenského od Sociálnej poisťovne. To znamená, že pokiaľ pracujete v zahraničí a neodvádzate odvody na Slovensku, nemá pre vás takéto pripoistenie význam.

Drahšie poistenie, no oplatí sa

Samozrejme, aj výška poistnej sumy, keďže toto poistenie sa vypláca vo forme dennej dávky, sa určuje od výšky vášho príjmu. Ide o jedno z poistení, ktoré je cenovo drahšie, ale v konečnom dôsledku nám pomáha prekonať dlhodobejšie zníženie nášho zárobku. Spravidla o cene za toto pripoistenie rozhoduje aj to, či som zamestnanec alebo podnikateľ resp. SZČO.

Pozrieme sa trochu na čísla, ako vám takéto poistenie môže pomôcť:

  • Váš čistý mesačný príjem je 800 €
  • Ostanete práceneschopný celý mesiac, čo je 30 kalendárnych dní
  • Pri PN-ke dostanete iba 55% svojho príjmu – prvých 10 dní od zamestnávateľa, ďalšie dni od Sociálnej poisťovne (ak som SZČO vypláca mi nemocenské priamo SP), t.j. 440 €
  • Máte poistenie PN s poistnou sumou dennej dávky na 10 €/deň, čo pre mňa znamená vyplatených od poisťovne 330 €
  • Za tento mesiac dostanete vyplatené 770 €

Upozornenie: Uvedený príklad je modelový

Moja rada
Ak sa teda rozhodnete, že by ste chceli takéto poistenie využiť, odporúčam stretnúť sa s finančným sprostredkovateľom, ktorý vám pomôže nastaviť dané pripoistenie priamo  na mieru. Vysvetlí vám všetky podmienky vyplácania poistného plnenia za danú poisťovňu a pomôže vám aj následne pri poistnej udalosti.  Ako som už spomínala vyššie u každého je výška poistného plnenia individuálna a závisí od rôznych faktorov. Preto, ak to má sused nastavené určitým spôsobom, nemusí to hneď znamenať, že aj pre vás bude tento spôsob ideálny. Možno práve stretnutím s odborníkom nájdete ešte lepšie riešenie.

 

Ak máte záujem o toto poistenie, kliknite SEM

Erika Hadbávna

Patrí medzi investičných expertov Salve a venuje sa aj životnému poisteniu.

Viac od autora →