Poistil som si nehnuteľnosť. Pozor, nie automaticky domácnosť

Je potrebné rozlišovať medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Podľa toho bude postupovať aj poisťovňa pri riešení poistnej udalosti. Preto je potrebné nechať si poistnú zmluvu aspoň raz ročne skontrolovať.

 Poistenie nehnuteľnosti neznamená automaticky aj poistenie domácnosti. To si stále väčšina ľudí dostatočne neuvedomuje, píše portál sme.sk

Dôležitý je predmet

 Podstatný rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti je v predmete poistenia. Pri nehnuteľnosti ide spravidla o budovu a vedľajšie budovy, napríklad garáž, altánok, hospodárska budova, bazén vrátane technológie a podobne. Pri poistení domácnosti ide, napríklad o nábytok, elektronika, športové potreby, oblečenie, obuv, knihy, kuchynské potreby, peniaze, šperky a iné cennosti.

Ste na dovolenke a ...

 Ak máte v poistnej zmluve poistenie, ktoré sa týka iba nehnuteľnosti, napríklad, silný vietor počas letnej búrky zvalí strom na strechu, čím dôjde k poškodeniu budovy, teda nehnuteľnosti. Následne sa však cez vzniknutý otvor môže do vnútra liať voda a zničiť nábytok a zariadenie. Škoda spôsobená týmito atmosférickými zrážkami je len následná a príčinou poškodenia bol vietor, ktorý zvalil na strechu strom. Podľa toho bude postupovať aj poisťovňa.

Správny výber

 Je treba rozlišovať medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Poistnú zmluvu a nastavenie podmienok treba aspoň raz ročne skontrolovať, aby v prípade poistnej udalosti bolo poistné plnenie zo strany poisťovne adekvátne aktuálnym podmienkam. Na poistení sa rozhodne neoplatí šetriť, ani sa spoliehať na to, že sa nič nestane.