Poisťovňa Rapid Life bankrotuje. Ako by sa jej klienti mohli dostať k peniazom

Pred mesiacom rázne zakročila Národná banka Slovenska (NBS) voči poisťovni Rapid Life. Kontrola ukázala, že spoločnosť je v stave, kedy by sa klienti mali začať obávať o svoje peniaze.

Spoločnosť Rapid Life mala problémy už dlhšie. Teraz kontrola NBS zistila, že poisťovňa uzavrela tisícky zmlúv no momentálne nemá takmer žiadny majetok. Keďže za ňou nestojí žiadny európsky ani svetový poisťovancí či finančný koncern, vyzerá to tak, že klienti majú opodstatnený dôvod obávať o svoje peniaze.

Šanca pre klientov stále existuje

Podľa právnika spoločnisti DAS Ilju Sulíka, však existuje niekoľko možností, ako by sa klienti krachujúcej spoločnosti mohli dostať k svojim peniazom. Jednou z možností je výťažok z konkurzu. "Je ale otázne, ako sa to podarí uspokojiť. Je tam totiž veľa poistníkov," vysvetlil právnik pre portál noviny.sk.

"Ak by súd skonštatoval, že prišlo k spáchaniu trestného činu, tak potom cez náhradu škody. Ale tam je rozhodujúce to, či sú peniaze u niekoho vystopovateľné. Či sa ich podarí nejakým spôsobom zaistiť. Tu by popri Národnej banke Slovenska mohli účinne zasiahnuť orgány činné v trestnom konaní," dodal.

Podľa Sulíka teda nádej pre klientov stále existuje. "Pri sumách, ktoré sú rádovo v tisícoch eur, sa im potenciálne môže vrátiť naozaj aj iba zlomok z tej sumy," uzatvára.

Poisťovňa tvrdí, že klienti sa k svojim peniazom dostanú

K situácii sa už vyjadril aj šéf spoločnosti Rapid Life. "Ak bude správkyňa postupovať v súlade so zákonom a bude naozaj konať v záujme poistencov, ak bude NBS rešpektovať rozhodnutia súdov, tak všetci poistenci dostanú všetky svoje peniaze a to za škody, ktorú má poisťovni zaplatiť NBS," uviedol bývalý predseda predstavenstva ŽP Rapid Life Peter Talán.